Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wypieki na słodko. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Wypieki na słodko. Pokaż wszystkie posty

środa, 5 lutego 2014

"Bądz moją walentynką"







Dziś kolejny Walentynkowy pomysł. Torcik malinowy na czekoladowym spodzie. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu. Jest delikatny, puszysty, wyśmienity. Idealny na 14 lutego, aby zachwycić partnera. Jestem ciekawa jak Wy celebrujecie ten dzień... Pamiętam, od lat u mnie w rodzinie był bardzo obchodzony, może troszkę inaczej, nie tuzinkowo, gdyż my go zawsze obchodzimy jako nie tylko dzień zakochanych, ale rownież jako dzień miłości, do mamy, babci, dziadka, cioci, czy siostry i brata. Czyż nie jest wyjatkowy?

Składniki:

Biszkopt

·         2 duże lub 3 małe jajka
·         2 łyżki kakao
·         45 g mąki pszennej
·         45g mąki ziemniaczanej
·         ¼ łyżeczki proszku do pieczenia
·         ½ szklanki cukru

Masa malinowa

·         500 g serka mascarpone
·         300 ml smietany kremowki
·         6 łyżek cukru pudru
·         80 ml miodu
·         500g malin mrożonych

Dodatkowo:

·         Blaszka w ksztalcie serca
·         Olej w sprayu
·         4 lyżki wiśniówki

Przygotowanie:

Cukier ubić z jajkami na białą masę przez ok 10 min. Potem dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao, dobrze wymieszać, aż składniki sie połączą. Brytfankę spryskujemy olejem w sprayu lub opcjonalnie smarujemy masłem. Piec w nagrzanym piekarniku do 160C przez 20-30 min do suchego patyczka.

Dobrym, pstrym nożem odcinamy kawałek wierzchu naszego biszkoptu do wyrównania. Tą odciętą cześć kruszymy w palcach ma małe kawałeczki, czasem gdy jest za świeży, nie chce sie kruszyć, wtedy najlepiej zostawić na parę godzin, aż wyschnie, wtedy bez problemu pokruszyć.

Masa malinowa:

Śmietanę ubić na sztywno, pod koniec dodawać po łyżce cukru pudru. Następnie dodać po łyżce serka mascarpone, miód różowy barwnik. Gdy masa będzie dobrze wymieszana dodać maliny. Na koniec całość wymieszać łyżką, aby maliny sie nie pomiażdżyły. Biszkopt nasączyć wiśniówką, masę przelać na biszkopt.  Wierzch posypać pokruszonym biszkoptem. Wstawić do lodówki.

Gotowe

Smacznego

wtorek, 21 stycznia 2014

Czekoladowa fantazja




Juz niedlugo dzien Swietego Walentego, czyli dzien zakochanych. Pewnie nie jedno z Was zastanawia sie co przygotowac dla swojej drugiej polowki. Dzien zakochanych jest obchodzony juz od sredniowiecza w polodniowo zachodniej czesci Europy. Do Polski ten zwyczaj przyszedl dopiero w latach 90 XX wieku z kultury francuskiej I krajow anglosaskich.

Ja dzis zapraszam Was na torcik mojego autorstwa "Czekoladowa fantazja". Mam nadzieje ze Was zainspiruje :)

Składniki:

Biszkopt

·         2 duże lub 3 małe jajka
·         2 łyzki kakao
·         45 g mąki pszennej
·         45g mąki ziemniaczanej
·         ¼ łyżeczki proszku do pieczenia
·         ½ szklanki cukru

Masa czekoladowa

·         500 g serka mascarpone
·         400 ml śmietany kremówki
·         żelatyna
·         4 łyżki cukru pudru
·         Tabliczka gorzkiej czekolady 150g
·         Czubata łyżka kakao

Poncz do biszkoptu:

·         5 łyżki gorącej wody
·         1 łyżka soku z cytryny
·         2-3 łyżki cukru
·         2 łyżki wódki

Dodatkowo:
·         Blaszka w kształcie serca
·         Olej w sprayu/oliwa lub masło do posmarowania blaszki
·         Łyżeczka kakao do posypania na wierzch
Przygotowanie:

Cukier ubić z jajkami na biała masę przez ok 10 min. Potem dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao, dobrze wymieszać, aż składniki się połączą. Brytfankę spryskujemy olejem w sprayu lub opcjonalnie smarujemy masłem. Piec w nagrzanym piekarniku do 160C przez 20-30 min do suchego patyczka.

Masa czekoladowa

Czekoladę połamać na małe kostki, rozpuścić w kąpieli wodnej. Odstawić do ostygnięcia.

Mieszamy składniki ponczu i nasączamy nim biszkopt.

W małym garnuszku zagotować 2 łyżki żelatyny z 1/3 kubka wody, po zagotowaniu dodać ok. 4 łyżki serka maskarpone i razem całość dobrze połączyć. Odstawić do ostygnięcia (uwaga nie może się ściąć)

Śmietanę ubić na sztywno, pod koniec dodać po łyżce cukru pudru potem dodawać po łyżce resztę serka mascarpone. Przestygnięta czekoladę dodać do masy cały czas mieszając. Przestygniętą żelatynę połączyć z masa czekoladowa, po czym całość przełożyć na biszkopt. Wierzch posypać kakao.

Wstawiamy do lodówki.

Uwaga: Płatki róży służą tylko do dekoracji

niedziela, 6 października 2013

Torta Gianduja

 


We wczorajszą pochmurną sobotę postanowiłam zrobić coś na poprawę nastroju. Oczywiście musiała być to czekolada w dużej ilości :) nic chyba tak ludziom nie dodaje uśmiechu i energii jak szczypta czekoladowego grzeszku. Może mało skromnie to zabrzmi, ale to najlepsze ciasto jakie do tej pory zrobiłam. Pyszne. Nawet na drugi dzień jest wilgotne, a to za sprawą orzechów laskowych. Już od długiego czasu chciałam zrobić ten tort i bardzo Wam go polecam. Co mnie najbardziej zdziwiło i zaintrygowało to fakt, że w cieście nie ma grama mąki. I urosło :)

Składniki:
  • 200g orzechów laskowych
  • 100 g masła
  • 200 g cukru
  • 6 jaj
  • 200 g gorzkiej czekolady
Polewa:
  • 100g mlecznej czekolady
  • 100ml śmietanki 36%
  • garść orzechów laskowych
Przygotowanie:

  • W kąpieli wodnej rozpuszczamy 200g gorzkiej czekolady i 100 g masła. Odstawiamy do przestygnięcia (uwaga: nie może się ściąć).
  • 200g orzechów laskowych blendujemy na proszek i mieszamy z ostygniętą czekoladą.
  • Jajka oddzielamy od żółtek, żółtka ucieramy z cukrem, mieszamy z masą orzechowo-czekoladową. Białka ubijamy na sztywno, po łyżce dodajemy do ciasta.
  • Tortownicę smarujemy masłem i zalewamy masą.
  • Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180C przez 35 min.
  • Polewa: w kąpieli wodnej rozpuszczamy mleczną czekoladę z kremówką, Wierzch ciasta posypujemy całymi orzechami i zalewamy polewą.
  • Gotowe
Smacznego :)

wtorek, 27 sierpnia 2013

Jagodzianki i ciasto drożdzowe


Obiecany wcześniej przepis na jagodzianki. Powiem więcej, postanowiłam za jednym zamachem  zrobić dodatkowo ciasto drożdżowe, i ku mojemu zdziwieniu wyszło aż 17 jagodzianek i dwa podłużne ciasta! Najedliśmy się na zapas. Było pyszne.

Składniki:
  • 1 kg jagód
  • 1 jajko do posmarowania jagodzianek
na zaczyn:
  • 100 g drożdży
  • 0.5l mleka
  • 2 łyżki cukru
  • 5 łyżek mąki
ciasto:
  • 1 kg mąki
  • szklanka cukru
  • 4 jajka
  • 1 płaska łyżeczka soli
  • 1/2 paczki masła
  • zapach waniliowy
kruszonka:
  • 100g mąki
  • 50 g cukru
  • cukier waniliowy
  • 50 g masła
Lukier:
  • szklanka cukru pudru
  • kilka ziarenek kwasku cytrynowego
  • 2-3 łyżki ciepłej wody
Farsz jagodowy:
  • jagody
  • 2 łyżki cukru
  • łyżka mąki ziemniaczanej
Dodatkowo:
  • 2 podłużne foremki do pieczenia
  • papier do pieczenia
  • dużą brytfankę
Przygotowanie:
  • Lekko podgrzewamy mleko, dodajemy pokruszone drożdże i resztę składników na zaczyn, dokładnie łączymy i odstawiamy na ok 15 min do wyrośnięcia.
  • Roztapiamy masło i odstawiamy do wystygnięcia, ale nie może się ściąć.
  • Mąkę, cukier, jajka, sól i zapach waniliowy mieszamy w dużej misce, dodajemy zaczyn i rozpuszczone masło, wszystko dokładnie wyrabiamy.
  • Odstawiamy w ciepłe, ciemne miejsce do wyrośnięcia, aż podwoi swoja objętość.
  • Składniki kruszonki łączymy, palcami rozcieramy.
Ciasto drożdżowe:
  • Nagrzewamy piekarnik do 180C.
  • Gdy ciasto podwoi swoją objętość, wlewamy je do wyłożonych papierem podłużnych foremek.
  • Na wierzch posypujemy  jagodami i kruszonką.
  • Pieczemy przez ok 35 min.
Jagodzianki:
  • Nagrzewamy piekarnik do 180C.
  • Z pozostałego ciasta robimy małe placki, ugniatamy dłonią, na środek kładziemy obfitą ilość farszu jagodowego. Zaklejamy jak pierogi, formujemy bułeczki, trzeba uważać aby farsz nie wyszedł.
  • Układamy na papierze do pieczenia i wierzch smarujemy jajkiem.
  • Pieczemy ok 15-20 min.
  • Na koniec robimy lukier, lukier powinien być bardzo gęsty, dlatego najpierw dodajmy 2 łyżki ciepłej wody, dopiero gdy potrzeba więcej dodajmy trzecią.
Gotowe

Smacznego

sobota, 17 sierpnia 2013

Ciasto wiśniowe



Ciasto z tego przepisu piekę już któryś raz. Zawsze wychodzi :) Bardzo proste, nie wymaga dużo składników, i można użyć jakichkolwiek owoców jakie macie w domu. Tym razem zrobiłam z wiśniami, ale kiedyś robiłam z nektarynkami, truskawkami, borówkami. W tym sezonie nie ma problemu, można zdobyć owoce jakie się chce. Polecam ten przepis szczególnie gdy nie macie czasu a spodziewacie się gości, bądź zwyczajnie macie ochotę na coś słodkiego, domowego :)

Składniki:
  • 250 g mąki
  • ok 180g cukru
  • 3 jajka
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • 175 g masła, miękkiego
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • cukier waniliowy
  • 400g wiśni, wydrylowanych
  • pół szklanki cukru pudru
  • łyżka bądź 2 ciepłej wody
Przygotowanie:

Nagrzewamy piekarnik do 180C.
Wszystkie składniki powinny być temperatury pokojowej. Mieszamy je razem i miksujemy ok 5 min.
Podłużną brytfankę smaryjemy masłem i posypujemy bułką tartą. Połowę ciasta wlewamy do blaszki, wrzucamy część wiśni, zalewamy resztą ciasta i na wierzch wysypujemy resztę owoców. Pieczemy 50 min, do suchego patyczka. Jak wystygnie polewamy lukrem ( cukier puder energicznie mieszamy z ciepłą wodą). Gotowe

Smacznego

niedziela, 23 czerwca 2013

Bułeczki ''Scones''




Scones, są to angielskie małe bułeczki, najczęściej na śniadanie. Można je zrobić z suszonymi owocami bądź bez. Są przepyszne J Szczególnie te domowej roboty, kupne nie są tak puszyste i delikatne. Więc dziś zagościły u nas na śniadanie. Smacznego J

Składniki:

(na ok10 małych bułeczek)

·         220 g mąki
·         Czubata łyżeczka proszku do pieczenia
·         Szczypta soli
·         55 g masła
·         25g cukru
·         150 ml mleka
·         1 jajko, do posmarowania bułek
·         Kilka suszonych śliwek, pokrojonych w kostkę


Przygotowanie:

Nagrzewamy piekarnik do 220C. Blachę wykładamy papierem do pieczenia.

Mieszamy razem mąkę, proszek, sól, cukier i masło, wszystko razem rozcieramy. Dolewamy mleko, ugniatamy ciasto, dodajemy śliwki, jeśli ciasto się klei dodajemy trochę mąki. Wycinamy krążki szklanką. Układamy na papierze do pieczenia i wkładamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy ok. 10-15 min.

Można serwować ciepłe, zimne, z konfiturami, czy z masłem.

Smacznego J

sobota, 15 czerwca 2013

Sernik




Składniki:
·         Paczka podłużnych biszkoptów
·         1 kg sera półtłustego
·         8 jajek
·         400 g cukru
·         150g masła
·         Budyń śmietankowy
·         Zapach cytrynowy
·         Cukier puder
·         Woda
·         Sok z cytryny

Przygotowanie:
Ser mielimy 2 razy. Margarynę, cukier i żółtka ucieramy, aż utworzy się jednolita masa. Potem dodajemy zmielony ser i opakowanie budyniu, miksujemy.
W osobnej misce ubijamy białka, na pianę, i dodajemy do masy serowej. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 170C i pieczemy ok. 50-60 min.
Na koniec robimy lukier, cukier puder, sok z wyciśniętej cytryny i troszkę ciepłej wody. Polewamy tym sernik. Gotowe.
Smacznego

piątek, 12 kwietnia 2013

Cytrynowa babka



Składniki:

  • 3/4 szklanki mąki pszennej
  • 3/4 szklanki mąki ziemniaczanej
  • szklanka cukru
  • 4 jajka
  • 1 kostka masła
  • 2 płaskie łyżeczki proszku do pieczenia
  • cukier waniliowy
  • ok 1 łyżki startej skórki z cytryny
  • 200g cukru pudru
  • łyżka soku z cytryny
  • 3 łyżki zimnej wody
  • kandyzowane skórki cytryny
Przygotowanie:

Masło ucieramy z cukrem i cukrem pudrem na gładką i puszystą masę. Dodajemy po 1 jajku cały czas ucierając mikserem. Mąki przeciewamy z proszkiem do pieczenia, dodajemy do masy. Skórkę z cytryny scieramy i dodajemy do ciasta. Mieszamy. Przygotowujemy formę, smarujemy masłem posypujemy bułką tartą, wlewamy ciasto i wstawiamy do nagrzanego piekarnika do 180C i pieczemy przez ok 40-50 min, do suchego patyczka.

Gdy babka wystygnie robimy lukier. Do szklanki wsypujemy 200 g cukru pudru, dodajemy łyżkę soku z cytryny, 3 łyżki zimnej wody, energicznie mieszamy, masa musi być gęsta. Polewamy nią babkę i posypujemy skórkami cytryny. Gotowe.

Smacznego

piątek, 29 marca 2013

Ciasto jabłkowe, ucierane



Składniki
·         200 g mąki
·         2 łyżeczki proszku do pieczenia
·         125g masła
·         ½ szklanki cukru
·         1 opakowanie cukru waniliowego
·         Szczypta soli
·         3 jajka
·         3 łyżki śmietany kremówki
·         5 winnych jabłek
·         Łyżka soku z cytryny
·         2 łyżki rumu
·         Płatki migdałów

Przygotowanie:
Jabłka myjemy, obieramy i kroimy w ćwiartki. Doprawiamy sokiem z cytryny i rumem, odstawiamy na jakiś czas.
Mąkę przesiewamy do miski z proszkiem do pieczenia. Miękkie masło ucieramy mikserem, ze stopniowo dosypywanym cukrem, cukrem waniliowym i odrobiną soli. Gdy masa stanie się kremowa i nabierze puszystości, dodajemy po jednym jajku i ucieramy, aż składniki się połączą. Nadal ucieramy, porcjami dosypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia i solą. Gdy ciasto uzyska gładką konsystencję, wlewamy śmietanę i starannie wszystko mieszamy.
Nagrzewamy piekarnik do 175C. Tortownicę smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą. Przelewamy do niej ciasto. Odsączamy jabłka, starannie układamy je na cieście, ukośnie jedno przy drugim, jak dachówkę, wierzch posypujemy płatkami migdałów. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 50 min. Gotowe
Smacznego

piątek, 22 marca 2013

Coś na ząb, czyli bułki drożdzowe




Składniki:
·         600 g mąki
·         60 g drożdży
·         2 jajka, w tym jedno do posmarowania bułek
·         3-4 czubatych łyżek cukru pudru
·         100 g masła
·         1 łyżka oleju
·         ¾ szklanki mleka
·         Szczypta soli
·         Dżem
·         Kruszonka (mąka, masło, cukier)
Przygotowanie:
Przesiewamy mąkę do mniejszej miski. Do rondelka wlewamy mleko i olej, dodajemy masło i podgrzewamy na malutkim ogniu, aż masło się roztopi. Studzimy do temperatury pokojowej. Potem wlewamy do miski, w której będziemy wyrabiać ciasto. Dodajemy cukier puder, rozbełtane jajka i odrobinę soli oraz drożdże starannie roztarte z łyżeczką cukru (powinny mieć lekko płynną konsystencję. Starannie wszystko mieszamy. Cały czas mieszając, powoli wsypujemy mąkę. Gdy ciasto zacznie gęstnieć, zaczynamy wyrabiać je dłonią natłuszczoną oliwą, dosypując porcjami mąkę. Jak stanie się gładkie i elastyczne, wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do ciepłego miejsca na godzinę, aby wyrosło.
Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Z ciasta formujemy wałek, kroimy na kawałki, po kolei rozpłaszczamy każdą porcję w dłoni, na środek kładziemy dżem, starannie zlepiamy jego brzegi i delikatnie, aby nie podnieść nadzienia, formujemy bułeczkę o podłużnym, wybrzuszonym kształcie, przekładamy na blachę. Smarujemy wierzch roztrzepanym jajkiem, posypujemy kruszonką. Nagrzewamy piekarnik do 100C i pieczemy tak przez 10 min, potem podkręcamy temp to 180C i dopiekamy je ok. 25 min, aż się ładnie zarumienią. Gotowe
Smacznego

poniedziałek, 4 lutego 2013

Faworki/Chrusty



Niedługo tłusty czwartek. Macie gotowe przepisy? Bez faworków tłusty czwartek to nie to samo.

Składniki:
·         Szklanka mąki
·         2-3 łyżki śmietany 18%
·         Łyżeczka proszku do pieczenia
·         Łyżka octu
·         3 żółtka
·         cukier puder
·         500 g smalcu
·         Sól ok. 2 szczypt

Przygotowanie:
Na blacie mieszamy mąkę, proszek do pieczenia, śmietanę. Oddzielamy 3 żółtka od białek, żółtka mieszamy w garnuszku z octem, wlewamy do mąki i wyrabiamy ciasto.
Ciasto wałkujemy na bardzo płaskie placki, wycinamy paski, w środku każdego paska robimy nacięcie, przez które przekładamy każdy koniec ciasta (paska).
Na głębokiej patelni lub rondelka roztapiamy smalec, gdy jest nagrzany smażymy faworki. Na obu stronach chrusty musza być rumiane, więc do przekładania ich używamy długiej wykałaczki. Gdy obie strony są rumiane wyławiamy je i układamy na talerz wyłożony papierem kuchennym, aby tłuszcz się odsączył i póki jeszcze są ciepłe posypujemy cukrem pudrem, wtedy cukier do ciepłych jeszcze faworków się ładnie przyklei. Gotowe.
Smacznego

niedziela, 3 lutego 2013

Walentynkowe Muffinki



 

Z racji tego, że wielkimi krokami zbliżają się Walentynki, mam dla Was propozycję muffinkowo-walentynkową.

Składniki:
      ·         340 g mąki pszennej- 2 szkl.
·         Łyżeczka proszku do pieczenia
·         1 opakowanie cukru waniliowego
·         ½ szklanki cukru
·         250 ml mleka
·         50 ml oleju
·         1 jajko
Dekoracja:
·         4 łyżki dżemu wiśniowego
·         3 łyżki wiśniówki
Przygotowanie:
W misce mieszamy suche składniki: mąkę, cukier, proszek do pieczenia i cukier waniliowy. W drugiej misce, łączymy mleko, olej i jajko, a potem łączymy wszystkie składniki. Całość mieszamy drewnianą łyżką, składniki nie muszą być dokładnie wymieszane, zalecane jest uzyskanie grudek. Otrzymane ciasto wlewamy do 12 bibułek, tak na ¾ wysokości. Pieczemy w nagrzanym piekarniku na 180C przez 15 min, do suchego patyczka.
Na małej patelni rozgrzewamy dżem z wiśniówką, mieszamy razem aby się połączyły. Aby uzyskać walentynkową dekorację naszych muffinek, potrzebujemy noża z ostrym czubkiem i małej łyżeczki. Na wierzchu muffinek wykrawamy serca na głębokość ok. 1 cm, wydrążamy je przy pomocy malutkiej łyżeczki. Gdy są już gotowe, serca wypełniamy wiśniówkowym dżemem. Gotowe
Uwagi:
Do wykonania muf finek bardzo ważne jest przestrzeganie żelaznej reguły, rozdzielenia suchych składników od mokrych na dwie miski, a potem połączenia ich.