Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Śniadanie. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Śniadanie. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 25 sierpnia 2013

Dżem jagodowy z nutką wanilii


 
Dziś dalsza część przepisów z "sezonu jagodowego". Dżem jagodowy z nutką wanilii. Jest to dżem mojego autorstwa. W przypływie fantazji do jagód postanowiłam dodać laskę wanilii, i przyznam, że dodaje oryginalnego aromatu i smaku. Z 1kg jagód wyszły 3 słoiczki. Jeden już zjedzony :)
 
Składniki:
  • 1 kg jagód
  • szklanka cukru
  • szklanka cukru do dżemów
  • laska wanilii
  • 2 łyżki świeżego soku z cytryny
Przygotowanie:
 
  • Laskę wanilii przekrawamy wzdłuż na 4 części.
  • Jagody wrzucamy do garnka, gotujemy na małym ogniu wraz z pokrojonymi laskami wanilii i cukrem przez ok 30 min
  • Dodajemy sok wyciśnięty z cytryny.
  • Kontynuujemy gotowanie przez ok 30 min.
  • W międzyczasie, dokładnie myjemy słoiki, nakrętki dezynfekujemy spirytusem. Nagrzewamy piekarnik do 140C, wstawiamy słoiczki, po 15 min redukujemy temp. do ok 75C. Gdy dżem będzie już gotowy wlewamy do nagrzanych słoiczków, zakręcamy i stawiamy do góry nogami do wystygnięcia.
  • Uwaga: nie przejmujcie się gdy po tym czasie gotowania dżemu, będzie on jeszcze płynny. Niektóre owoce potrzebują więcej czasu by pektyny zaczęły się wiązać. Mój dżem był dość płynny gdy słoiczkowałam go, ale po kilku dniach, kiedy otworzyłam pierwszy słoik, był już gęsty.
Teraz dowód, że na pewno był to dżem z jagód :)
 
 
 

piątek, 23 sierpnia 2013

Sezon jagodowy, otwarty!


 
Byliśmy na jagodach. Przyznaję, że był to mój pierwszy raz :) I mam nadzieję, że nie ostatni. Nie szło może nam najlepiej, gdyż nie mamy wprawy w zbieraniu, ale następnym razem będzie lepiej. Pół wiaderka w 2 godziny. I tak byliśmy szczęśliwi i ucieszeni, szczególnie gdy idzie się w miłym towarzystwie, a towarzystwo było doborowe :) Dużo śmiechu, pogawędek i miło spędzony czas. Teraz w głowie mam co zrobić z naszym zbiorem, oczywiście się nie zmarnuje, każda jagoda zostanie spożytkowana :) A z Wami podzielę się wynikami. Będzie dżem. I będą jagodzianki. Już wkrótce. Zapraszam do śledzenia mojego bloga :) Pozdrawiam

niedziela, 5 maja 2013

Bruschetta z pomidorami



Dziś niedziela i przedstawiam Wam "pyszny" pomysł na śniadanko. Za sprawą pomidorów, oliwy, bazylii i czosnku jest bardzo aromatyczne. I szybkie w przyrządzeniu. Mam nadzieję, że u Was również zagości. Polecam.

Składniki:
  • 1 pomidor
  • kilka listków świeżej bazylii
  • 2 ząbki czosnku
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • czerstwa bułka/ciabatta/bagietka
  • sól, pieprz
Przygotowanie:

Pomidora oparzamy, obieramy ze skórki i kroimy w kostkę. Dodajemy bazylię pokrojoną w drobne paseczki, starty ząbek czosnku, łyżkę oliwy, sól i pieprz. Mieszamy wszystko razem.

W międzyczasie nagrzewamy patelnię, najlepiej grillową. Bułkę, przekrawamy na pół, połówki polewamy łyżką oliwy i smarujemy pozostałym ząbkiem czosnku, przypiekamy na patelni. Gdy bułka jest już zarumieniona, nakładamy na wierzch pomidory. Gotowe.

Smacznego

niedziela, 21 kwietnia 2013

Jajecznica



Jajecznica to nasze niedzielne śniadanie. Taki naszy rytuał. To przepis mojego męża i jego wykonanie. Jajecznicę zawsze robi on. Chyba nikt lepszej nie robi, a teraz zdradzę Wam jego przepis..

Składniki:
  • 6 jaj
  • papryka
  • kilka pieczarek
  • kawałek kiełbasy
  • pomidor
  • sól
  • pieprz
  • papryka słodka
  • łyżka masła
Przygotowanie:

Na łyżce masła smażymy pokrojoną w ćwiartki kiełbasę, doprawiamy dużą ilością pieprzu. Dodajemy pokrojone pieczarki, paprykę w kostkę i pomidora. Kontynuujemy smażenie. Patelnię zdejmujemy z palnika, wbijamy jajka, doprawiamy solą, pieprzem i słodką papryką. Smażymy cały czas mieszając, aż jajka się zetną. Gotowe.

Smacznego

niedziela, 14 kwietnia 2013

Sałatka twarożkowa



Dziś polecam Wam świetny pomysł na dobre śniadanie. Niby prosty twarożek,  na śniadanie jak znalazł, doda Wam dużo energii na pracowity poranek. Bardzo szybki w wykonaniu...

Składniki:
  • 1 kubeczek białego twarożku
  • kawałek ogórka zielonego
  • kilka rzodkiewek
  • sól
  • pieprz
Przygotowanie:

Rzodkiewki kroimy w talarki, ogórka na ćwiartki, mieszamy z twarożkiem, doprawiamy solą i pieprzem. Gotowe

Smacznego

poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Pasta jajeczna



Uwielbiam takie śniadanko. Pasta jajeczna jest pyszna, szczegolnie z tostowanym chlebem, i szczypiorkiem. Polecam..

Składniki:
  • 4 duże jajka
  • łyżeczka majonezu
  • sól
  • pieprz
  • szczypiorek
Przygotowanie:

Jajka gotujemy na twardo. Kroimy je na drobną kostkę, solimy, pieprzymy, dodajemy łyżeczkę majonezu. Dokładnie mieszamy. Posypujemy szczypiorkiem. Podajemy z pieczywem. Gotowe

Smacznego

niedziela, 3 marca 2013

Niedzielne śniadanie



Pamiętacie "jajka sadzone inaczej" ? Dziś niedziela i postanowiłam wykorzystać pomysł w innej formie. Śniadanie było pycha..

Składniki:
  • 2 bułki
  • 2 jajka
  • sól
  • pieprz
  • 2 plasterki szynki
Przygotowanie:

Piekarnik nagrzewamy do 175 C. Bułki wydrążamy, nożem robimy wgłębienia, i łyżką wydrążamy miąsz. W każdą bułkę wkładamy szynkę, wbijamy po jajku, solimy. pieprzymy. Wstawiamy do piekarnika na 10 min. Gotowe

Smacznego
Miłej niedzieli:)

sobota, 19 stycznia 2013

Jajka sadzone inaczej


Dziś na sobotnie śniadanie zrobiłam jajka sadzone troszkę inaczej.Takie śniadanie idealnie nadaje się dla porannych biegaczy. Sami zobaczcie..

Składniki:

• Jajka
• Wędlina, cienko pokrojona
• Sól
• pieprz
• szczypiorek

Przygotowanie:

Potrzebujemy do tego małą brytfankę do pieczenia muffinek, z głębszymi wgłębieniami, takie małe miseczki. W każdą miseczkę wkładamy plasterek wędliny, wbijamy po jednym jajku na wędlinę, solimy i pierzymy do smaku, na wierzch posypujemy szczypiorkiem. Wsadzamy do nagrzanego piekarnika na 175˚C i pieczemy przez 8 min. Gotowe.

Smacznego