Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kanapki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Kanapki. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 2 września 2013

Zapiekanka z tuńczykiem


Dzisiaj chciałabym zaproponować Wam zapiekankę, trochę inną niż zwykle mieliście do czynienia. Jest to zapiekanka z tuńczykiem, papryką i kukurydzą. Bardzo smaczna, szybka w przygotowaniu, chrupiąca i idealnie się nadaje na podwieczorek, przyjęcia lub przekąska.

Składniki:
  • 2 bagietki ok 20 cm długości
  • papryka czerwona
  • puszka kukurydzy
  • puszka tuńczyka
  • masło
  • ketchup
  • starta mozzarella
Przygotowanie:
  • Nastawiamy piekarnik na 180C.
  • Bagietki przekrawamy wzdłuż.
  • Smarujemy masłem, paprykę kroimy w małą kostkę i kładziemy na pieczywie, na to kawałki tuńczyka, kukurydze, wyciskamy ketchup i posypujemy mozzarellą. Doprawiamy solą i pieprzem do smaku.
  • zapiekamy w piekarniku przez ok 8 min.
  • Gotowe
Smacznego :)

niedziela, 25 sierpnia 2013

Dżem jagodowy z nutką wanilii


 
Dziś dalsza część przepisów z "sezonu jagodowego". Dżem jagodowy z nutką wanilii. Jest to dżem mojego autorstwa. W przypływie fantazji do jagód postanowiłam dodać laskę wanilii, i przyznam, że dodaje oryginalnego aromatu i smaku. Z 1kg jagód wyszły 3 słoiczki. Jeden już zjedzony :)
 
Składniki:
  • 1 kg jagód
  • szklanka cukru
  • szklanka cukru do dżemów
  • laska wanilii
  • 2 łyżki świeżego soku z cytryny
Przygotowanie:
 
  • Laskę wanilii przekrawamy wzdłuż na 4 części.
  • Jagody wrzucamy do garnka, gotujemy na małym ogniu wraz z pokrojonymi laskami wanilii i cukrem przez ok 30 min
  • Dodajemy sok wyciśnięty z cytryny.
  • Kontynuujemy gotowanie przez ok 30 min.
  • W międzyczasie, dokładnie myjemy słoiki, nakrętki dezynfekujemy spirytusem. Nagrzewamy piekarnik do 140C, wstawiamy słoiczki, po 15 min redukujemy temp. do ok 75C. Gdy dżem będzie już gotowy wlewamy do nagrzanych słoiczków, zakręcamy i stawiamy do góry nogami do wystygnięcia.
  • Uwaga: nie przejmujcie się gdy po tym czasie gotowania dżemu, będzie on jeszcze płynny. Niektóre owoce potrzebują więcej czasu by pektyny zaczęły się wiązać. Mój dżem był dość płynny gdy słoiczkowałam go, ale po kilku dniach, kiedy otworzyłam pierwszy słoik, był już gęsty.
Teraz dowód, że na pewno był to dżem z jagód :)
 
 
 

niedziela, 4 sierpnia 2013

Focaccia




Robiliście już Focaccia? Tym razem, i był to również mój debiut J jest to potrawa kuchni włoskiej, jest to rodzaj pieczywa, będącego podstawą pizzy (bez sera i sosu pomidorowego – samo ciasto). Każdy region Włoch może się pochwalić inną odmianą focaccia, od suchego, z solą, ziołami (rozmaryn, szałwia) polanego oliwą ciasta, do pulchnego z suszonymi pomidorami i oliwkami. Zazwyczaj podawane na ciepło. Spróbujcie. Polecam

Składniki:

8 g suchych drożdży instant
100 ml ciepłego mleka
300 ml ciepłej wody
500 g mąki
2 łyżeczki soli
4 łyżki oliwy

Dodatki:
4 łyżki oliwy z oliwek extra Virginie
3 gałązka świeżego rozmarynu
3 gałązki świeżego tymianku
2 szczypty soli morskiej gruboziarnistej

Przygotowanie:


Drożdże wsypujemy do kubka z ciepłym mlekiem, mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 15 minut. Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy drożdże z mlekiem, sól, oliwę oraz ciepłą wodę. Wyrabiamyciasto przez 10 minut.

Ciasto przykrywamy złożoną ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce, na około 1 i 1/2 - 2 godziny do czasu aż ciasto podwoi swoją objętość.

 Formę smarujemy oliwą i wykładamy wyrośniętym ciastem, ugniatając je palcami. Końcem drewnianej łyżki robimy kilka dziurek w cieście. Odstawiamy ponownie do wyrośnięcia, na około godzinę.

 Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. We wgłębienia ciasta wlewamy oliwę z oliwek extra virgine oraz wkładamy w nie świeży rozmaryn i tymianek. Posypujemy solą morską i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy przez około 30 minut, do czasu aż wierzch i spód się zrumieni.

 Ciepłą focaccię kroimy na kawałki i robimy kanapki lub podajemy z oliwą z oliwek wymieszaną z suszonymi lub świeżymi ziołami.
Smacznego

czwartek, 4 lipca 2013

Grillowane kanapki z kurczakiem



Ostatnio stałam się miłośnikiem pieczywa ciabatta. Chyba zaraziła mnie tym smakiem moja mama, która już od dawna była jego smakoszem. Zaszczepiła mi rownież uwielbienie do kolorowych, wymyślnych kanapek, i zapach świeżego pieczywa prosto z piekarnii.. Te wspomniania zawsze zostaną..
Wiecie co to jest ciabatta? więc jest to włoski, biały, wydłużony o płaskiej podstawie chlebek. Każdy region Włoch ma swoją odmianę ciabatty, najczęściej jedzona z oliwą z oliwek wymieszaną z odrobiną soli. Jak już wspominałam w moich wcześniejszych postach, kocham Włochy, i wszystko co włoskie. Czasem myśle, że w poprzednim wcieleniu byłam Włoszką lub ciemnym przystojnym Włochem :) i z tego uwielbienia często przyrządam potrawy włoskie. Nawet mogłabym tam mieszkać, i nauczyć się piec chleby w słonecznej Umbrii czy Toskanii. Uprawiać oliwki na oliwę, czy prowadzić sad owocowy, a wieczorami pić wino w towarzystwie przyjaznych, uśmiechniętych ludzi. Raj..

Skladniki:
(na 4 kanapki)
  • 2 bułki pannini/ciabatta
  • łyżka oliwy z oliwek
  • pomidor
  • sałata
  • papryka konserwowa
  • majonez
  • przyprawa chilli w proszku
  • pierś z kurczaka
  • sól
Przygotowanie:

Pierś doprawiamy solą i chilli w proszku. Smażymy na patelni grillowej. 2 łyżki majonezu rozrabiamy z 1/2 łyżeczki proszku chilli.

Bułke przekrawamy na pół wzdłuż, skrapiamy oliwą z oliwek, kładziemy (oliwą do dołu) na patelni grillowej i zapiekamy, aż się zarumieni.
Przykrywamy sałatą, dużym paskiem papryki konserwowej, pierś kroimy w poprzek w plasterki i układamy na sałacie, dodajemy majonezu chilli, plasterki pomidora i znów sałatę na wierzch. Przykrywamy wierzchem bułki, przekrawamy kanapkę na pół, lub jak wolicie na 3 części. Każdą "małą kanapeczkę" przebijamy wykałaczką. Gotowe

Smacznego