poniedziałek, 11 listopada 2013

Cytrynowy łosoś



Czy myślicie już o wigilijnym gotowaniu? Jeszcze jest sporo czasu do Świąt, jednak mam dla Was Wigilijną propozycję, jest to cytrynowy łosoś ze świeżym tymiankiem, rodzaj tymianku, który użyłam pochodzi z mojej hodowli, i jest on również o cytrynowym aromacie, za pewne możecie taki kupić, jeśli nie to zwykły suszony tez będzie ok. Przyznam, że już nie mogę się doczekać Świąt.. To taki wyjątkowy czas, nastrój..

Składniki:

• 500g świeżego łososia
• Pieprz cytrynowy
• Kilka plasterków cytryny
• Sól
• Kilka gałązek świeżego tymianku
• 3 łyżki whiskey

Przygotowanie:

• Piekarnik nastawiamy na 180C.
• Łososia kroimy w grubsze paski, polewamy whiskey. Doprawiamy solą i pieprzem cytrynowym. Na wierzch kładziemy po gałązce świeżego tymianku.
• Każdy dzwonek łososia układamy na 2 plasterkach cytryny.
• Pieczemy przez 15-20 min.

Gotowe
Smacznego

środa, 6 listopada 2013

Krem z pieczonej papryki


Dzisiaj chcę Wam zaproponować, krem z pieczonej papryki. Jest pyszny! Wyśmienity i rozgrzewający! W sam raz na chłodne, zimne pogody.. i długie wieczory.  Pierwszy raz go przygotowywałam, i z pewnością nie ostatni.

Składniki:

• 6 papryk (najlepiej czerwone, można pomieszać z żółtą lub pomarańczową)
• 1,5 rosołu ( można z kostki rosołowej)
• Łyżeczka papryki wędzonej w proszku
• Pieprz świeżo zmielony
• Cebula
• Masło
• 3 ząbki czosnku
• Liść laurowy

Przygotowanie:

• Nastawiamy piekarnik do 200C, papryki myjemy i zawijamy w folię aluminiową, pieczemy przez 40 min. Następnie wyjmujemy z piekarnika, gdy przestygną, łapiemy na ogonek i wyciągamy środek, powinien łatwo odejść , potem zdejmujemy skórkę.
• Na patelni rozgrzewamy masło, i smażymy cebulę pokrojoną w piórka. Zalewamy rosołem, doprawiamy do smaku pieprzem, zmieloną wędzoną papryką, dodajemy pieczone papryki, ząbki czosnku i liść laurowy, gotujemy przez ok. 30.
• Zupę miksujemy na gładki krem.

Gotowe
Smacznego

poniedziałek, 4 listopada 2013

Pomarańczowy kurczak na piwie


Najbardziej lubię kurczaka z bardzo chrupiącą skórką, jak pergamin. Kurczak z tego przepisu właśnie taki jest. Aromatyczny i delikatny. Pomarańcze nadają fajny posmak i trochę słodyczy. Polecam :)

Składniki:

• Ok. 2 kg Kurczak
• Piwo w butelce
• 3 pomarańcze
• 3 łyżeczki papryki słodkiej
• 1 łyżeczka papryki wędzonej
• Sól
• Pieprz

Przygotowanie:

• Kurczaka myjemy, oczyszczamy i osuszamy.
• Z jednego pomarańcza wyciskamy sok i polewamy nim kurczaka, następnie doprawiamy słodką papryką, wędzoną, solą i pieprzem. Odstawiamy do lodówki na ok. 2 godz.
• Piekarnik nastawiamy na 180C.
• Butelkę piwa myjemy pod ciepłą wodą i odklejkamy wszystkie naklejki.
• Kurczaka nakładamy na butelkę, na brytfankę kładziemy 2 przepołowione pomarańcze i pieczemy przez 2 godz.

środa, 30 października 2013

Schab z kurkami


Składniki:

• 800g schabu
• 300ml śmietany
• 250 g kurek*
• Sól
• Pieprz
• Oliwa z oliwek
*użyłam kurek mrożonych

Przygotowanie:

• Jeśli używacie kurek mrożonych to trzeba je zblanszować przez ok. 5 min we wrzątku w osolonej wodzie.
• Schab kroimy w plastry, smażymy na oliwie na brązowy kolor, podlewamy ok. ½ szklanki wody, doprawiamy solą i pieprzem, gotujemy przez ok. 15 min, dodajemy śmietanę i kurki, dusimy ok. 5 min.

Gotowe
Smacznego

sobota, 26 października 2013

Polędwiczki w sosie rodzynkowym


 


Bardzo Was przepraszam za długą nieobecność. Dziś chcę Wam zaprezentować bardzo fajny, pyszny i zarazem szybki przepis na polędwiczki w sosie rodzynkowym. Mięso bardzo delikatne, miękkie, wyśmienite. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu.


Składniki:

• 800g polędwicy wieprzowej
• Pół szklanki rodzynek
• Sól
• Pieprz
• Cebula
• Łyżka masła
• Mąka ziemniaczana

Przygotowanie:

• Na patelni, na maśle przesmażamy pokrojoną w kostkę cebulę, dodajemy umytą w całości polędwicę i przesmażamy, aż się zarumieni.
• Podlewamy wodą, doprawiamy solą, pieprzem i dodajemy rodzynki, dusimy przez ok. 30 min.
• Wyjmujemy polędwicę i kroimy w plastry ok. 1,5 cm, w międzyczasie rozrabiamy w kubeczku mąkę z odrobiną zimnej wody, dodajemy do sosu, mieszamy, aż zgęstnieje, pokrojone mięso wkładamy z powrotem do sosu.

Gotowe
Smacznego

niedziela, 6 października 2013

Torta Gianduja

 


We wczorajszą pochmurną sobotę postanowiłam zrobić coś na poprawę nastroju. Oczywiście musiała być to czekolada w dużej ilości :) nic chyba tak ludziom nie dodaje uśmiechu i energii jak szczypta czekoladowego grzeszku. Może mało skromnie to zabrzmi, ale to najlepsze ciasto jakie do tej pory zrobiłam. Pyszne. Nawet na drugi dzień jest wilgotne, a to za sprawą orzechów laskowych. Już od długiego czasu chciałam zrobić ten tort i bardzo Wam go polecam. Co mnie najbardziej zdziwiło i zaintrygowało to fakt, że w cieście nie ma grama mąki. I urosło :)

Składniki:
  • 200g orzechów laskowych
  • 100 g masła
  • 200 g cukru
  • 6 jaj
  • 200 g gorzkiej czekolady
Polewa:
  • 100g mlecznej czekolady
  • 100ml śmietanki 36%
  • garść orzechów laskowych
Przygotowanie:

  • W kąpieli wodnej rozpuszczamy 200g gorzkiej czekolady i 100 g masła. Odstawiamy do przestygnięcia (uwaga: nie może się ściąć).
  • 200g orzechów laskowych blendujemy na proszek i mieszamy z ostygniętą czekoladą.
  • Jajka oddzielamy od żółtek, żółtka ucieramy z cukrem, mieszamy z masą orzechowo-czekoladową. Białka ubijamy na sztywno, po łyżce dodajemy do ciasta.
  • Tortownicę smarujemy masłem i zalewamy masą.
  • Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 180C przez 35 min.
  • Polewa: w kąpieli wodnej rozpuszczamy mleczną czekoladę z kremówką, Wierzch ciasta posypujemy całymi orzechami i zalewamy polewą.
  • Gotowe
Smacznego :)

wtorek, 1 października 2013

Pierś w migdałowej panierce z warzywnym couscous


Składniki:
  • piersi z kurczaka
  • jajko
  • oliwa z oliwek
  • zmielone migdały
  • kasza coucous
  • paprykę
  • cukinie
  • sól, pieprz

Przygotowanie:
  • Piersi doprawić solą i pieprzem, zamoczyć najpierw w roztrzepanym jajku, potem w mielonych migdałach i smażyc na rozgrzanej oliwie na patelni.
  • Na szybko na patelni smażymy cukinie i paprykę pokrojone w małą kosteczkę.
  • Kaszę coucous osolić, zalać wrzącą wodą, dodać łyżeczkę masła, przykryć talerzykiem i odstawić, aż napęcznieje. Gdy już jest gotowa, wymieszać z warzywami.
  • Gotowe
Smacznego