poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Arbuz z galaretką



Ten sezon mogę śmiało nazwać arbuzowy :) chyba nigdy ich aż tyle nie zjadłam. Cóż, pogoda dopisuje, owoce dorodne, nic tylko je jeść i jeść.  Wiecie, że arbuzy zawierają aż 92% wody, dlatego dobrze gaszą moje pragnienie, szczególnie przy takiej pogodzie :) Idealnie nadają się dla osób na diecie, gdyż  mają znikomą wartość energetyczną, bo zaledwie ok. 30 kcal w 100 g oraz polepszają przemianę materii i wpływają korzystnie na układ pokarmowy. Także moi kochani nic tylko arbuzy jeść :) Dziś zaprezentuje Wam świetny patent jak wykorzystać skórkę. Idealne jako przekąska, dekoracja oraz dla dzieci, które  na pewno to pokochają. Nic się niż zmarnuje..

Składniki:
  • na 1/2 arbuza
  • 3 galaretki, różne smaki i kolory
Przygotowanie:

  • Połowę arbuza wydrążamy, najlepiej ostrą łyżką do zupy. To co wydrążyliśmy to zjadamy :) Papierem kuchennym delikatnie suszymy wewnętrzną część skórki ( sok musi wchłonąć do papieru gdyż galaretka może się nie ściąć).
  • W osobnych naczynkach rozrabiamy galaretki, odstawiamy, nie wkładamy ich do lodówki.
  • Gdy zetną się na tyle, że będą "pół na pół" wlewamy jedną do arbuza, wkładamy do lodówki na ok 5 min, wlewamy drugą, znów wkładamy arbuza do lodówki na 5 min, następnie zalewamy wierzch ostatnią trzecia galaretką i całość wędruje do lodówki na ok 20 min.
  • Kroimy w plastry bardzo ostrym nożem.
  • Gotowe.

Smacznego

sobota, 17 sierpnia 2013

Ciasto wiśniowe



Ciasto z tego przepisu piekę już któryś raz. Zawsze wychodzi :) Bardzo proste, nie wymaga dużo składników, i można użyć jakichkolwiek owoców jakie macie w domu. Tym razem zrobiłam z wiśniami, ale kiedyś robiłam z nektarynkami, truskawkami, borówkami. W tym sezonie nie ma problemu, można zdobyć owoce jakie się chce. Polecam ten przepis szczególnie gdy nie macie czasu a spodziewacie się gości, bądź zwyczajnie macie ochotę na coś słodkiego, domowego :)

Składniki:
  • 250 g mąki
  • ok 180g cukru
  • 3 jajka
  • łyżeczka proszku do pieczenia
  • 175 g masła, miękkiego
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • cukier waniliowy
  • 400g wiśni, wydrylowanych
  • pół szklanki cukru pudru
  • łyżka bądź 2 ciepłej wody
Przygotowanie:

Nagrzewamy piekarnik do 180C.
Wszystkie składniki powinny być temperatury pokojowej. Mieszamy je razem i miksujemy ok 5 min.
Podłużną brytfankę smaryjemy masłem i posypujemy bułką tartą. Połowę ciasta wlewamy do blaszki, wrzucamy część wiśni, zalewamy resztą ciasta i na wierzch wysypujemy resztę owoców. Pieczemy 50 min, do suchego patyczka. Jak wystygnie polewamy lukrem ( cukier puder energicznie mieszamy z ciepłą wodą). Gotowe

Smacznego

środa, 14 sierpnia 2013

Łosoś z pesto z suszonych pomidorów w cieście francuskim



Lekko podwędzany, świeży łosoś pod pierzynką pesto z suszonych pomidorów, zapiekany w cieście francuskim był naprawdę smaczny. Wygląda równie ciekawie. Nadaje się idealnie na przyjęcia, po upieczeniu można go pokroić w paski i ugościć kilka osób. Pesto w połączeniu z łososiem bardzo dobrze się komponuje. Zapraszam i mam nadzięję, że i Wam przypadnie do gustu :)

Składniki:
  • ok 700g świeżego łososia, podwędzanego
  • sól morska
  • pieprz
  • łyżka soku z cytryny
  • Ciasto francuskie, gotowe zrulowane
  • 1 jajko, do posmarowania
       Pesto:
  • ok 10-12 suszonych pomidorów w oliwie
  • garść orzechów piniowych
  • szklanka świeżych listków bazylii
  • duży ząbek czosnku
  • 4-5 łyżki oliwy z pomidorków
  • łyżka soku z cytryny
  • duża szczypta soli
  • pieprz
Przygotowanie:

Przygotowujemy pesto, wszystkie składniki miksujemy blenderem na jednolitą masę.

Nagrzewamy piekarnik do 200C.
Bardzo ważne jest oczyszczenie łososia  z ości. Doprawiamy solą, pieprzem i sokiem z cytryny, (najlepiej odstawić na ok 2 godz). Łososia kładziemy na środku ciasta francuskiego, wierzch ryby grubo smarujemy pesto. Aby zawinąć w warkocz, ciasto nacinamy od brzegów do łososia, po jednej i drugiej stronie powinno być tyle samo pasków, i przekładamy na przemian, w ten sposób otrzymujemy plecionkę. Wierzch smarujemy jajkiem. Pieczemy przez ok 25 min. Gotowe

Smacznego

piątek, 9 sierpnia 2013

Zapiekanka z mango, serem feta i boczkiem

 
 
Muszę się Wam przyznać, że dzisiejsza zapiekanka powstała przez przypadek, nie była wszesniej zaplanowana, przemyślana, nic. Spontaniczna. Otworzyłam lodówkę, zrobiłam przegląd "wojska" co jest, co się nadaje i tak powstał obiad. Żeby nie powiedzieć z resztek.. :) Mąż chwialił, nawet dokładkę wziął. Smakowało nam, o i nawet trochę zostało na jutrzejsze drugie śniadanie, ale chyba tylko dla mnie..., ups! :)
 

Składniki:
 
300g boczku
Makaron
Mango
Ser feta
2 puszki pomidorów z puszki
papryka czerwona
papryka zielona
Sól
pieprz świeżo kręcony
łyżeczka papryki słodkiej
łyżeczka papryki ostrej
1/3 szklanki cherry/wiśniówki
 
Przygotowanie:
 
Nagrzewamy piekarnik do 180 C.
 
Makaron gotujemy wg. opakowanie, minus 3 min.
 
Boczek kroimy w małe plasterki i przesmażamy na patelni, aż się zarumieni.
 
Dolewamy cherry, po ok 2 min dodajemy pokrojone w dużą kostkę mango, paseczki papryki, ser feta, smażymy przez ok 3 min. Wrzucamy pomidorki z puszki. Doprawiamy papryką słodką, ostrą, solą i dużą ilością pieprzu.
 
W naczyniu żaroodpornym mieszamy wszystko z makaronem i zapiekamy przez ok 15-20 min. Gotowe
 
Smacznego
 


środa, 7 sierpnia 2013

Fajitas




Dzisiejsza propozycja to Fajitas z kurczakiem, serem feta, papryką i pomodorami w pikantnym sosie. Musicie spróbować, są wyśmienite.  Fajita jest określeniem rodzaju potrawy kuchni meksykańskiej, w skład której wchodzi grillowane mięso podawane na pszenicznej lub kukurydzianej tortilli. Po zjedzeniu niemal ciało samo tańczy salsę w rytm meksykańskich melodii, no może trochę trzeba mu pomóc. Mam nadzieję, że kiedyś zjem fajitas w Meksyku, zrobione przez rodowitego meksykańczyka, pewnie są jeszcze pyszniejsze.

Składniki:(na 4 porcje)

Pierś z kurczaka
Ser feta
Papryka czerwona
2 pomidory
4 łyżki ketchupu chilli
4 łyżki ketchupu pikantnego
Szklanka pomidorków z puszki
Garść mozzarelli
Suszona bazylia
Sól
Pieprz
Suszona pietruszka
Łyżeczka ostrej papryki
4 tortille

Przygotowanie:

Nagrzewamy piekarnik do 180C.

Pierś z kurczaka doprawiamy ostra papryką i solą, odstawiamy na ½ godz do lodówki. Smażymy na patelni grillowej. Potem kroimy mięso w paseczki.

Kroimy pomidory na mniejsze kawałki, paprykę w paski, ser feta w kostkę. W naczynku rozrabiamy ketchup pikantny z chilli.

 Na każdej tortilli kładziemy kilka plasterków piersi z kurczaka, pomidory, paprykę, ser feta i dodajemy po 2 łyżki masy ketchupowej, zawijamy naleśniki i układamy w naczyniu żaroodpornym.

Wierzch polewamy ½ szklanki pomidorków z puszki, posypujemy startą mozzarellą, suszoną bazylią, pietruszką, solą i pieprzem.

 Zapiekamy w piekarniku przez 20 min. Gotowe


Smacznego

niedziela, 4 sierpnia 2013

Focaccia




Robiliście już Focaccia? Tym razem, i był to również mój debiut J jest to potrawa kuchni włoskiej, jest to rodzaj pieczywa, będącego podstawą pizzy (bez sera i sosu pomidorowego – samo ciasto). Każdy region Włoch może się pochwalić inną odmianą focaccia, od suchego, z solą, ziołami (rozmaryn, szałwia) polanego oliwą ciasta, do pulchnego z suszonymi pomidorami i oliwkami. Zazwyczaj podawane na ciepło. Spróbujcie. Polecam

Składniki:

8 g suchych drożdży instant
100 ml ciepłego mleka
300 ml ciepłej wody
500 g mąki
2 łyżeczki soli
4 łyżki oliwy

Dodatki:
4 łyżki oliwy z oliwek extra Virginie
3 gałązka świeżego rozmarynu
3 gałązki świeżego tymianku
2 szczypty soli morskiej gruboziarnistej

Przygotowanie:


Drożdże wsypujemy do kubka z ciepłym mlekiem, mieszamy, przykrywamy i odstawiamy na 15 minut. Mąkę przesiewamy do dużej miski, dodajemy drożdże z mlekiem, sól, oliwę oraz ciepłą wodę. Wyrabiamyciasto przez 10 minut.

Ciasto przykrywamy złożoną ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce, na około 1 i 1/2 - 2 godziny do czasu aż ciasto podwoi swoją objętość.

 Formę smarujemy oliwą i wykładamy wyrośniętym ciastem, ugniatając je palcami. Końcem drewnianej łyżki robimy kilka dziurek w cieście. Odstawiamy ponownie do wyrośnięcia, na około godzinę.

 Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni. We wgłębienia ciasta wlewamy oliwę z oliwek extra virgine oraz wkładamy w nie świeży rozmaryn i tymianek. Posypujemy solą morską i wstawiamy do nagrzanego piekarnika. Pieczemy przez około 30 minut, do czasu aż wierzch i spód się zrumieni.

 Ciepłą focaccię kroimy na kawałki i robimy kanapki lub podajemy z oliwą z oliwek wymieszaną z suszonymi lub świeżymi ziołami.
Smacznego

czwartek, 1 sierpnia 2013

Surówka



Skladniki:
  • pora
  • 2 marchewki
  • 1 pietruszka
  • 1/2 selera
  • lyzka majonezu
Przygotowanie:

Marchew, pietruszke, selera scieramy na duzych oczkach tarki. Biala czesc pora przekrawamy wzdluz na cwiartki I drobno w talarki. Dodajemy lyzke majonezu. Mieszamy, aby warzywa sie polaczyly. Gotowe

Smacznego