piątek, 29 marca 2013

Ciasto jabłkowe, ucierane



Składniki
·         200 g mąki
·         2 łyżeczki proszku do pieczenia
·         125g masła
·         ½ szklanki cukru
·         1 opakowanie cukru waniliowego
·         Szczypta soli
·         3 jajka
·         3 łyżki śmietany kremówki
·         5 winnych jabłek
·         Łyżka soku z cytryny
·         2 łyżki rumu
·         Płatki migdałów

Przygotowanie:
Jabłka myjemy, obieramy i kroimy w ćwiartki. Doprawiamy sokiem z cytryny i rumem, odstawiamy na jakiś czas.
Mąkę przesiewamy do miski z proszkiem do pieczenia. Miękkie masło ucieramy mikserem, ze stopniowo dosypywanym cukrem, cukrem waniliowym i odrobiną soli. Gdy masa stanie się kremowa i nabierze puszystości, dodajemy po jednym jajku i ucieramy, aż składniki się połączą. Nadal ucieramy, porcjami dosypujemy mąkę z proszkiem do pieczenia i solą. Gdy ciasto uzyska gładką konsystencję, wlewamy śmietanę i starannie wszystko mieszamy.
Nagrzewamy piekarnik do 175C. Tortownicę smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą. Przelewamy do niej ciasto. Odsączamy jabłka, starannie układamy je na cieście, ukośnie jedno przy drugim, jak dachówkę, wierzch posypujemy płatkami migdałów. Wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok. 50 min. Gotowe
Smacznego

środa, 27 marca 2013

Karmelizowany ananas




Bardzo polecam Wam ten przepis, świetny deser. Sam smak ananasa, w dodatku z domowej roboy karmelem, wyśmienite...
Składniki:
·         Świeży ananas
·         Cukier
·         Masło
·         Śmietana kremówka
Przygotowanie:
Ananasa obieramy i kroimy go w ćwiartki. Podgrzewamy patelnię grillową, każdy kawałek ananasa posypujemy cukrem i podsmażamy przez ok. 2 na każdej stronie na rozgrzanej patelni. W między czasie robimy karmel. Na patelnie wsypujemy cukier (uważajcie aby się nie spalił!), ok. 4 łyżek, gdy się roztopi dodajemy masło ok. 1 łyżkę, i kremówkę ok. 100ml, szybko i dokładnie mieszamy.
Gdy ananas już jest gotowy, przekładamy je na talerzyki, i polewamy karmelem. Gotowe
Smacznego

poniedziałek, 25 marca 2013

Moj pierwszy chleb, na jasnym piwie





Składniki:
·         600 g mąki pszennej
·         2 łyżeczki soli
·         275 ml jasnego piwa
·         250 ml wody
·         10 g świeżych drożdży
Przygotowanie:
Wszystkie składniki dokładnie mieszamy łyżką w misce,. Gdy ciasto jest wyrobione, przykrywamy folią i odstawiamy na 12-18h.
Przekładamy ciasto do długiej  keksówki wysmarowanej olejem i wysypanej mąką. odstawiamy do wyrastania na ok. godzinę, aż ciasto wypełni formę.  Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 230 st c przez 10 minut, następnie zmniejszamy temp. do 210 i dopiekamy kolejne 20-30 minut. Przed wstawieniem chleba do piekarnika, na dno wsypujemy ok. szklanki kostek lodu, dzięki temu powstała para sprawi, że skórka chleba będzie chrupiąca. Po upieczeniu ostudzić na kuchennej kratce. Gotowe
Smacznego

piątek, 22 marca 2013

Coś na ząb, czyli bułki drożdzowe




Składniki:
·         600 g mąki
·         60 g drożdży
·         2 jajka, w tym jedno do posmarowania bułek
·         3-4 czubatych łyżek cukru pudru
·         100 g masła
·         1 łyżka oleju
·         ¾ szklanki mleka
·         Szczypta soli
·         Dżem
·         Kruszonka (mąka, masło, cukier)
Przygotowanie:
Przesiewamy mąkę do mniejszej miski. Do rondelka wlewamy mleko i olej, dodajemy masło i podgrzewamy na malutkim ogniu, aż masło się roztopi. Studzimy do temperatury pokojowej. Potem wlewamy do miski, w której będziemy wyrabiać ciasto. Dodajemy cukier puder, rozbełtane jajka i odrobinę soli oraz drożdże starannie roztarte z łyżeczką cukru (powinny mieć lekko płynną konsystencję. Starannie wszystko mieszamy. Cały czas mieszając, powoli wsypujemy mąkę. Gdy ciasto zacznie gęstnieć, zaczynamy wyrabiać je dłonią natłuszczoną oliwą, dosypując porcjami mąkę. Jak stanie się gładkie i elastyczne, wkładamy do miski, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do ciepłego miejsca na godzinę, aby wyrosło.
Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Z ciasta formujemy wałek, kroimy na kawałki, po kolei rozpłaszczamy każdą porcję w dłoni, na środek kładziemy dżem, starannie zlepiamy jego brzegi i delikatnie, aby nie podnieść nadzienia, formujemy bułeczkę o podłużnym, wybrzuszonym kształcie, przekładamy na blachę. Smarujemy wierzch roztrzepanym jajkiem, posypujemy kruszonką. Nagrzewamy piekarnik do 100C i pieczemy tak przez 10 min, potem podkręcamy temp to 180C i dopiekamy je ok. 25 min, aż się ładnie zarumienią. Gotowe
Smacznego

środa, 20 marca 2013

Karmelizowana marchewka




Dziś na pomaranczowo. Bardzo lubię mieć kolorowo na talerzu. Marchewkę też lubię. Jej słodycz, chrupkość. W połączeniu z karmelową glazurom wyśmienita..


Składniki:
  •     Kilka marchewek
  •     2 łyżki masła
  •     2 łyżki cukru
  •     sól
Przygotowanie:
Marchew obieramy, zblanszujemy we wrzącej wodzie z solą przez około 5 minut. Kroimy w plastry o grubości około 0,5 cm. Na patelnię wrzucić kawałek masła i wrzucić na nią marchewkę. Dodać odrobinę wody z blanszowania, wsypać cukier i karmelizować, aż całość zgęstnieje, stanie się lepka i złocista. Gotowe

Smacznego

niedziela, 17 marca 2013

Piersi z kurczaka w pieczarkowo-kremowym sosie



Bardzo lubię to danie. Piersi są kruche, nie wysuszone, wyśmienite. Pieczarki smażone na oleju sezamowym nadają oryginalnego, wyraźnego smaku. Polecam..


Składniki:
  • 2 piersi z kurczaka
  • 300 ml śmietany
  • 2 ząbki czosnku
  • ok.300g pieczarek
  • Sól
  • Pieprz
  • świeży koperek
  • 2 Łyżki oleju sezamowego
  • Sos sojowy
  • Łyżka masła


Przygotowanie:

Piersi kroimy w paski ok.1 cm szerokości, polewamy sosem sojowym,  pieprzem i odstawiamy do lodówki na 2 godz.

Na patelni, na rozgrzanym maśle smażymy piersi przez ok 2 min z każdej strony na niewielkim ogniu, aby sie nie wysuszyły. Przekładamy mięso na talerz, patelnię wycieramy ręcznikiem kuchennym.

Pieczarki obieramy i kroimy w plasterki. Na patelni rozgrzewamy olej sezamowy i smażymy je, potem dodajemy wcześniej usmażone piersi.

Przygotowujemy sos kremowy, ząbki czosnku ścieramy na najmniejszych oczkach tarki i dodajemy do śmietany wraz z sola i pieprzem. Sos przekładamy do patelni, wszystkie składniki mieszamy razem. Na koniec posypujemy koperkiem. Gotowe

Smacznego




czwartek, 14 marca 2013

Zupa góralska




Zastanawiam się dlaczego ta zupa nazywa się góralska. Zresztą czy to ważne, ważne jak smakuje. A smakuje pysznie. To jedna z moich ulubionych zup. Jest szybka w wykonaniu, a to ważne, szczególnie dla zapracowanych. Przedstawiam Wam ją w wersji z grzankami, bo tak najbardziej lubię, ale jeśli wolicie, możecie serwować z ziemniakami, wtedy trzeba je obrać, pokroić w kostkę i gotować w zupie. Zapraszam..

Składniki:
·         Udko z kurczaka
·         2 duże marchewki
·         Duża kostka serka topionego
·         Łyżka śmietany
·         Łyżeczka mąki
·         Świeża natka pietruszki
·         Sól, pieprz

Przygotowanie:

Ok. 2 litrów wody zagotowujemy. Na wrzącą wodę wrzucamy umyte udko. Dodajemy starte marchewki, sól i pieprz i gotujemy, aż mięso będzie miękkie.

W miseczce mieszamy trochę zimnej wody z kostką serka, śmietaną i mąką, ja użyłam blendera, aby powstała gładka masa bez grudek, dodajemy parę łyżek zupy, i mieszamy, aby nie zaważyło się. Gdy mięso jest miękkie, wyjmujemy je z zupy, dodajemy kremowy płyn, energicznie mieszamy, zagotowujemy i na koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki. Mięso obieramy i wrzucamy do zupy.

Zupę serwuję z grzankami, tj. bagietka, przesmażone pieczarki z cebulą i zapiekane z serem żółtym. Gotowe
Smacznego