czwartek, 31 stycznia 2013

Bananowiec




Banany to najpopularniejsze owoce południowe w Polsce. Szczególnie lubią je dzieci, jednak dorośli również powinni sięgać po bananowe przekąski. Zawierają m.in. potas. Są również źródłem witaminy C i błonnika. Daje to poczucie sytości i ogranicza spożycie przez nas innych, bardziej tuczących pokarmów. Banany zapewniających szybki zastrzyk energii. Ze względu na to, stanowią doskonałą przekąskę dla osób mających większe zapotrzebowanie energetyczne np. tych, których czeka trudna rozmowa w sprawie pracy. Banany zawierają również magnez zwany „minerałem antystresowym", wpływa on na pracę mózgu, mięśni, budowę kości i zębów. Stymuluje on także wiele innych funkcji życiowych.

Składniki:

  •          Ok 6 bananów
  •          herbatniki
  •          1 cytrynową galaretkę
  •          1 brzoskwiniową galaretkę
  •          Ananasy**


Przygotowanie:
Rozpuszczamy galaretki w osobnych naczyniach.
Czekamy, aż troszkę zgęstnieją. Ścieramy banany na tarce, na największych oczkach, do bananów dodajemy cytrynową galaretkę, mieszamy dokładnie. W naczyniu układamy herbatniki, na wierzch banany z galaretką, wkładamy do lodówki na 10 min, aż zęgstnieje. Potem wyjmujemy z lodówki i układamy pokrojone w talarki banany, normalnie dodaję banany, tym razem ich nie miałam i użyłam ananasow, i zalewamy brzoskwiniową galatetką. Wkładamy do lodówki i czekamy, aż zgestnieje. Gotowe.


Smacznego

środa, 30 stycznia 2013

Pasztet z Pstrąga




Lubiecie ryby? Ryby są źródłem bardzo dobrej jakości białka, które jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jadanie ryb wpływa korzystnie na cały nasz organizm – przemianę materii, dobre samopoczucie, sprawność intelektualną, zdrowie i urodę, dlatego jedzmy je jak najczęściej, aby długo cieszyć się dobrym zdrowiem. A więc namawiam Was na: Pasztet z pstrąga..

Składniki:
·         250 g wędzonego pstrąga
      ·         ½ soku z cytryny
      ·         1 łyżka ostrego chrzanu
      ·         1 łyżka natki pietruszki
      ·         20 g roztopionego masła
      ·         Pieczywo do serwowania
Przygotowanie:
Miksujemy blenderem pstrąga,  wyciskamy sok z ½ cytryny i dalej miksujemy. Przekładamy do mniejszej miseczki.
Na małej patelni rozpuszczamy  20 g masła, dodajemy łyżkę  chrzanu, mieszamy, na koniec dodajemy łyżkę pokrojonej natki pietruszki. Całość przelewamy na wierzch pasztetu. Posypujemy świeżo zmielonym czarnym pieprzem. Wstawiamy do lodówki, żeby się schłodziło, a masło zcieło. Gotowe.
Smacznego





wtorek, 29 stycznia 2013

Italian Pasta



Kuchnia włoska to jedna z dwóch najbardziej popularnych kuchni europejskich, i chyba moja ulubiona. Charakteryzuje sie korzystaniem z dużej ilości warzyw i przypraw takich jak oregano, bazylia, pieprz, estragon, tymianek, rozmaryn, a także używaniem parmezanu. W kuchni tej dość powszechnie stosuje się też oliwę, pomidory oraz cebulę i czosnek, a także oliwki. Lubicie makarony?, ja bardzo… A więc dziś w roli głównej : Italian Pasta!

Składniki:

·         300 g Penne

·         3 ząbki czosnku

·         Oliwa z oliwek

·         Puszka pomidorków

·         Ok 6 winnych mini pomidorków

·         5 szalotek

·         50 ml czerwonego wina Marsala

·         50 g  Wędzonej szynki parmeńskiej

·         Oregano

·         Bazylia

·         Tymianek

·         Dużoooo parmezanu ok 1/2 szklanki

·         Kawłek sera pleśniowego


Przygotowanie:

Gotujemy penne w osolonej wodzie na al dente. Na patelni rozgrzewamy oliwę, dodajemy starte na najmniejszych oczkach ząbki czosnku,  pokrojone na mniejsze kawałki szalotki, szynkę parmeńską. Smażymy przez chwilę, dolewamy wina i czekamy, aż się zredukuje do połowy. Dodajemy puszkę pomidorków, 3 plasterki sera pleśniowego, sóI i pieprz. Gotujemy ok 7 min. od czasu do czasu mieszając. Następnie dodajemy oregano, bazylie, tymianek. Kontynuujemy gotowanie. Do sosu dodajemy przekrojone na pół baby winne pomidorki, mieszamy sos z penne. Całość przekładamy do naczynia żaroodpornego i posypujemy parmezanem i pieprzem.

Wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 180 C i pieczemy przez ok 20 min. Gotowe


Smacznego

poniedziałek, 28 stycznia 2013

Polędwiczki w kremowo-grzybowym sosie


Czy wiecie, że polędwiczki to jeden z najcenniejszych gatunków mięsa wieprzowego. Smażę je raczej krótko, tak aby się zarumieniły, gdy będą za długo na ogniu robią się suche i są jak zelówka.

Składniki:

• Ok. 1 kg polędwicy wieprzowej
• 500 ml śmietany
• 2 łyżeczki suszonej bazylii
• 2 łyżeczki suszonej pietruszki
• 2 łyżeczki majeranku
• 2 ząbki czosnku
• Ok. 2 garście grzybów suszonych
• Sól
• Pieprz
• Oliwa do smażenie
• Łyżka masła

Przygotowanie:

Grzyby namaczamy w gorącej wodzie, aby zmiękły. Przygotowujemy sos kremowy, śmietanę mieszamy z suszona pietruszką, bazylią, majerankiem, troszkę soli, ząbki czosnku ścieramy na najmniejszych oczkach tarki i dodajemy do śmietany. Wszystko razem mieszamy.

Polędwiczki kroimy w plasterki ok. 1.5 cm, ubijamy ręką. Na patelni rozgrzewamy masło i troszkę oliwy, smażymy polędwiczki, tak aby się troszkę zarumieniły. Solimy je troszkę i pieprzymy.
W międzyczasie, gdy grzyby są miękkie wyciągamy je z wody i kroimy na mniejsze kawałki, wodę po grzybach przecedzamy przez sitko i wlewamy na patelnię, wraz z pokrojonymi grzybami.
Zestawiamy patelnię z ognia, aby troszkę przestygła i wlewamy śmietanę, robimy tak aby się śmietana nie zważyła. Wszystko razem mieszamy. I znów podgrzewamy mięso z kremowym sosem.

Gotowe.

Smacznego



niedziela, 27 stycznia 2013

Sakiewki serowe


Idealne jako przystawka lub przekąska, na wieczor bądź na przyjęcie gości. Ser pleśniwy nadaje wyjątkowy, wyrazisty smak.
Składniki:

• Opakowanie zrulowanego ciasta francuskiego
• Ser pleśniowy
• Szynka
• Ananas

Przygotowanie:

Rozwijamy ciasto francuskie, posypujemy mąką, aby się lepiej wałkowało i nie przywierało do blatu. Troszkę rozwałkowujemy ciasto, dzielimy na równe części, w zależności od tego jakie duże chcemy mieć sakiewki. Na każdej części kładziemy plasterek szynki, ananasa, plaster sera pleśniowego. Zwijamy ciasto jak na zdjęciu, aby ułożyły się w małe torebeczki (zob. zdjęcie niżej). 
Nagrzewamy piekarnik do 180˚C, pieczemy przez ok. 15 min, aż się zarumienią.


piątek, 25 stycznia 2013

Kurze warkocze


Bardzo lubię ciasto francuskie. Nie tylko na słodko, ale również lubię podawać je z mięsem czy warzywami. Smak ciasta jest bardzo delikatny, po upieczeniu powiększa swoją objętość i jest niezwykle chrupiące. Mmm
Składniki:
·         Gotowe zrulowane ciasto francuskie
      ·         Piersi z kurczaka
      ·         Boczek
      ·         Mozarella
      ·         Sól
      ·         Pieprz
      ·         Papryka ostra w proszku
      ·         Papryka wędzona w proszku
      ·         Suszona pietruszka

Przygotowanie:
Ciasto francuskie trzeba troszkę rozwałkować, aby było cieńsze. Kroimy ciasto na równe kawałki, najlepiej prostokąty. Każdą pierś z kurczaka przekrawamy  wzdłuż na pół, i tym sposobem z jednej mamy dwie. Doprawiamy je solą, pieprzem, papryką ostra i wędzoną. Na cieście francuskim układamy pierś, na to plasterek bekonu, mozarellę, i pleciemy warkocz (zob. zdjęcie). Na wierzch posypujemy suszoną piertuszką.

Nagrzewamy piekarnik do 180˚C i pieczemy warkocze przez 30 min. Gotowe.

Smacznego

Uwagi:
Piersi nie potrzebują długo być w piekarniku, bo będą suche. 30 minut zupełnie wystarczy, ciasto musi się zarumienić i ser roztopić.

środa, 23 stycznia 2013

ChickenBurgery


Kto z Was lubi troszkę pogrzeszyć z kaloriami? Fast Food’y są dobre, byle nie często, ale raz na jakiś czas, czemu nie. Mam zaszczyt przedstawić Wam hamburgery z piersi z Kurczaka  Są super na obiad, przyjęcie, szybkie w zrobieniu. I nie znam osoby, która ich nie lubi, szczególnie gdy podajemy je z frytkami.

Składniki:

• Bułki burgerowe
• Piersi z kurczaka
• 1 łyżeczka majeranku
• 1 łyżeczka suszonej pietruszki
• Bułka tarta
• 1 jajko
• Oliwa do smażenia
• Sałatka lodowa
• Pomidor
• Ogórek zielony
• Kulka mozarelli
• Sól, pieprz
• Ketchup
• Majonez chilli

Przygotowanie:
Przygotowujemy piersi z kurczaka, przyprawiamy je solą i pieprzem. Bułkę tarta mieszamy z majerankiem i pietruszką, mięso obtaczamy w jajku i bułce z ziołami, smażymy na rozgrzanej oliwie.

Wszystkie warzywa i mozarellę kroimy w talarki. Przekrawamy bułki na pół, jedną część smarujemy ketchupem, na to kładziemy sałatę lodową, usmażoną pierś z kurczaka, mozarellę, pomidora (pomidora solimy i pieprzymy), ogórka zielonego. Wierzchnią część bułki smarujemy majonezem chilli, i kładziemy na ogórka. W środek wbijamy wykałaczkę by wszystko się razem trzymało.

Zapiekamy w nagrzanym piekarniku na 175˚C przez ok. 5 min, tak aby ser się rozpuścił.
Podajemy z frytkami.

Smacznego 

Uwagi:
Przepis jest na 4 burgery, jeśli chcecie zrobić więcej będzie potrzebna dodatkowa mozarella i pomidor. Jeśli piersi z kurczaka są za duże radzę przekroić je na pół, wtedy mamy jedną pierś na dwa burgery.