czwartek, 14 marca 2013

Zupa góralska




Zastanawiam się dlaczego ta zupa nazywa się góralska. Zresztą czy to ważne, ważne jak smakuje. A smakuje pysznie. To jedna z moich ulubionych zup. Jest szybka w wykonaniu, a to ważne, szczególnie dla zapracowanych. Przedstawiam Wam ją w wersji z grzankami, bo tak najbardziej lubię, ale jeśli wolicie, możecie serwować z ziemniakami, wtedy trzeba je obrać, pokroić w kostkę i gotować w zupie. Zapraszam..

Składniki:
·         Udko z kurczaka
·         2 duże marchewki
·         Duża kostka serka topionego
·         Łyżka śmietany
·         Łyżeczka mąki
·         Świeża natka pietruszki
·         Sól, pieprz

Przygotowanie:

Ok. 2 litrów wody zagotowujemy. Na wrzącą wodę wrzucamy umyte udko. Dodajemy starte marchewki, sól i pieprz i gotujemy, aż mięso będzie miękkie.

W miseczce mieszamy trochę zimnej wody z kostką serka, śmietaną i mąką, ja użyłam blendera, aby powstała gładka masa bez grudek, dodajemy parę łyżek zupy, i mieszamy, aby nie zaważyło się. Gdy mięso jest miękkie, wyjmujemy je z zupy, dodajemy kremowy płyn, energicznie mieszamy, zagotowujemy i na koniec dodajemy posiekaną natkę pietruszki. Mięso obieramy i wrzucamy do zupy.

Zupę serwuję z grzankami, tj. bagietka, przesmażone pieczarki z cebulą i zapiekane z serem żółtym. Gotowe
Smacznego


wtorek, 12 marca 2013

Może trochę witamin



Co powiecie na zastrzyk pozytywnych kalorii? Witamin? Ja jestem na tak!

Składniki:

·         Sałata lodowa, porwana na mniejsze kawałki
·         Papryka czerwona, pokrojona w paseczki
·         Mango, pokrojone w kostkę
·         Małe pomidorki, przekrojone na pół
·         Garść orzechów włoskich
·         Biały ser (Stilton) z nektarynkami,
·         Sos Winiary winegret, wg przepisu na opakowaniu
      ·         Sól, pieprz

Przygotowanie:
Wszystkie składniki połączyć. Sos Winiary przygotować wg przepisu na opakowaniu. Orzechy włoskie uprażyć na patelni, pokroić na drobne. Sałatkę posypać orzechami. Gotowe
Smacznego

niedziela, 10 marca 2013

Żeberka w chińskim stylu z ryżem z awokado



Lubicie żeberka? Zapraszam Was na żeberka w stylu chińskim, z miodem i pysznym ryżem z awokado, nutą chilli i świeżą natką pietruszki. Są bardzo szybkie w wykonaniu, aromatyczne i soczyste...

Składniki:
·         Żeberka (ja zrobiłam 0.5 kg)
·         Przyprawa chińska 5 smaków
·         Miód
·         Sól
·         Pieprz
·         Ryż
·         Łyżka oleju sezamowego
·         Awokado
·         ¼ łyżeczki płatków chilli
·         Świeża natka pietruszki

Przygotowanie:
Żeberka solimy, pieprzymy posypujemy obficie przyprawą chińską, wkładamy do rękawa do pieczenia, polewamy żeberka miodem. Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 200C przez 40 min, po czym rozrywamy folię i pieczemy przez dodatkowe 10 min, aby żeberka się zarumieniły.
W międzyczasie gotujemy ryż w osolonej wodzie, dodajemy troszkę oleju sezamowego. Na małej patelni smażymy na maśle pokrojone w plastry awokado posypane płatkami chilli. Gdy ryż jest gotowy, odcedzamy wodę dodajemy przesmażone awokado i drobno posiekaną natkę pietruszki.
Smacznego

czwartek, 7 marca 2013

Trochę aromatu z warzywami i polędwicą




Ten przepis po prostu mnie oczarował! Jest to przepis z bloga Kasi ”gotuję, bo lubię”. Gdy go znalazłam od razu postanowiłam go wypróbować. I bardzo przypadł mi do gustu. Ten aromat przypraw i cydru świetnie się komponuje z mięsem i warzywami. Polecam..

Składniki:
·         Polędwiczka wieprzowa ok. 0.5 kg
·         2 jabłka
·         Brokuł
·         Cebula
·         ½ szkl cydru
·         2 łyżki masła
·         3 gałązki świeżego tymianku
·         ½ łyżeczki+ 2 szczypty cynamonu
·         2 szczypty gałki muszkatołowej
·         ½ łyżeczki suszonej pietruszki
·         ½ łyżeczki soli
·         ½ łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
·         2 łyżki oliwy

Przygotowanie:
Umytą i osuszoną polędwiczkę kroimy w cienkie plastry, ubijamy ręką. Mieszamy sół, pieprz, ½ łyżeczki cynamonu, pietruszkę i gałkę muszkatołową. Plastry mięsa posypujemy mieszanką przypraw. Smażymy na rozgrzanej oliwie, aż się zarumienią. Potem przekładamy je na talerz. Patelnię przecieramy papierowym ręcznikiem do sucha i topimy na niej masło. Wrzucamy podzielonego na różyczki brokuła i pokrojone na plasterki jabłka i smażymy przez ok. 3 min, po czym wlewamy cydr, pokrojoną w kostkę cebulę, tymianek, i 2 szczypty cynamonu i gotujemy (często mieszając), aż płyn odparuje. Na koniec dodajemy polędwiczki, wszystko razem chwilę smażymy. Gotowe
Smacznego

wtorek, 5 marca 2013

Francuskie galette




Galette pochodzi z kuchni francuskiej, z regionu Bretania z północno-zachodniej części kraju. Jest to rodzaj chrupiącego ciasta wytrawnego. Jest bardzo oryginalne i pyszne. Polecam

Składniki:
Ciasto:

·         1 ¼ szkl mąki, schłodzonej w lodówce przez ok.30 min
·         ¼ łyżeczki soli
·         120 g masła, pokrojonego w kostkę
·         ¼ szkl śmietany
·         ¼ szkl schłodzonej wody
·         2 łyżeczki soku z cytryny
·         Łyżeczka majeranku
·         Łyżeczka ziół prowansalskich

Farsz:
·         Ok. 6 różyczek brokułu
·         6 mini pomidorków, pokrojone w ćwiartki
·         Starty ser żółty
·         1 papryka konserwowa, pokrojona w paseczki
·         Ząbek czosnku, posiekany na małą kostkę
·         Bazylia
·         Pieprz

Przygotowanie:
Mąkę mieszamy z solą.  Masło kroimy w kostkę i ugniatamy z mąką, aż powstaną grudki. W garnuszku mieszamy sok z cytryny, śmietanę i wodę. Dodajemy do wyrobionego masła z mąką, wraz z majerankiem i ziołami i dalej ugniatamy. Formujemy w kulkę i wkładamy do lodówki na 1h do schłodzenia.
Różyczki brokułu gotujemy w osolonej wodzie ok. 3 min.  
Blat posypujemy mąką i wałkujemy ciasto. Wierzch posypujemy czosnkiem, układamy pokrojone pomidorki, paprykę, brokuł, starty ser, bazylia, pieprz. Pieczemy w nagrzanym piekarniku przez 30 min. Gotowe
Smacznego

niedziela, 3 marca 2013

Niedzielne śniadanie



Pamiętacie "jajka sadzone inaczej" ? Dziś niedziela i postanowiłam wykorzystać pomysł w innej formie. Śniadanie było pycha..

Składniki:
  • 2 bułki
  • 2 jajka
  • sól
  • pieprz
  • 2 plasterki szynki
Przygotowanie:

Piekarnik nagrzewamy do 175 C. Bułki wydrążamy, nożem robimy wgłębienia, i łyżką wydrążamy miąsz. W każdą bułkę wkładamy szynkę, wbijamy po jajku, solimy. pieprzymy. Wstawiamy do piekarnika na 10 min. Gotowe

Smacznego
Miłej niedzieli:)

sobota, 2 marca 2013

Ryżowy makaron z warzywami i orzechami




Składniki:
·         375 g makaronu ryżowego
·         Ok. 5 cienkich wędzonych kiełbasek
·         6 suszonych pomidorów
·         Cukinia
·         125 g szparag
·         1 brokuł
·         marchewka
·         Garść orzechów włoskich
·         200 ml mleka kokosowego
·         Łyżeczka mąki ziemniaczanej
·         Łyżeczka majeranku
·         Sól
·         Pieprz

Przygotowanie:
W kubku zalewamy suszone pomidory gorącą wodą, i czekamy aż zmiękną.
Na patelni na odrobinie oliwy smażymy pokrojone w krążki kiełbaski, gdy się zarumienią, dodajemy pokrojona cukinie i suszone pomidory i smażmy dalej przez ok. 8 min, po czym dodajemy makaron ryżowy, solimy go, doprawiamy majerankiem i kontynuujemy smażenie.                                              
Marchewkę pokroić w talarki i ugotować wraz z brokułem w osolonej wodzie na al dente. Szparagi również gotujemy w osolonej wodzie ze szczyptą cukru przez ok. 15 min, aż będą miękkie.
 W kubku mieszamy mąkę ziemniaczaną z odrobiną zimnej wody i dodajemy mleczko kokosowe. W małym garnuszku gotujemy mleczko, aby stało się gęste, i wrzucamy ugotowane brokuły i marchewki, mieszamy razem.
Na patelni prużymy orzechy włoskie, i ciekamy je na drobne.

Gdy wszystko jest gotowe, na talerz wkładamy makaron pomieszany z kiełbasą i cukinią, na to szparagi i mleko kokosowe pomieszane z brokułami i marchewką, posypujemy drobno posiekanymi ochechami. Gotowe
Smacznego