środa, 23 kwietnia 2014

Sałatka Cezara



Składniki
 
Sałata rzymska lub lodowa
Wędzone udko od kurczaka
6 jajek
Grzanki czosnkowe
Dressing:
1 łyżka oliwy
1 łyzka soku z cytryny
Ząbek czosku, wyciśnięty
2 łyżki majonezu

 

Przygotowanie

Rozpoczynamy od przygotowaniu dresingu. Do niewielkiej miseczki wlewamy łyżkę oliwy z oliwek, łyżkę soku z cytryny. Wyciskamy ząbek czosnku, dodajemy majonez, całość mieszamy.

Gotujemy jajka na twardo, obieramy i przekrawamy na pół. Obieramy kurczaka i kroimy w kostkę. Sałatkę rwiemy lub szatkujemy na mniejsze kawałki, mieszamy z kurczakiem i jajkami, polewamy dressingiem i dodajemy grzanki. Gotowe

środa, 16 kwietnia 2014

Sałatka z winogronem i serem wędzonym z dressingiem z sera pleśniowego




Składniki:
Sałata lodowa
Ok 10 pomidorków koktajlowych
100 sera wędzonego
Kiść winogrona
Dressing:
4 łyżki whiskey lub koniaku
Łyżeczka masła
Ok 60 g sera pleśniowego, dojrzałego
Łyżka śmietany

 
Przygotowanie:

Pomidorki i winogrona przekrawamy na pół, ser wędzony w większą kostkę, Mieszamy z poszatkowaną sałatą lodową. Przygotowujemy dressing, na patelni roztapiamy masło, dodajemy whiskey lub koniaku (uwaga może buchnąć ogniem od alkoholu), w otrzymanej konsystencji roztapiamy ser pleśniowy, na koniec dodajemy śmietanę, dokładnie łączymy składniki. Sosem polewamy sałatkę. Gotowe

środa, 9 kwietnia 2014

Tortille z rybą i sałatką z mango i sosem szczypiorkowym




 

Przepis na 4 sztuki

Składniki
4 tortille
2 filety rybne
Butla tarta
1 jajko
Duży pomidor
Mango
2 ogórki konserwowe
3 łyżki jogurtu naturalnego
1 łyżka majonezu
świeży szczypiorek
oliwa
Sól, pieprz

 

Przygotowanie:

Rybę myjemy, osuszamy, kroimy w paski i doprawiamy sola i pieprzem. Maczamy w jajku potem w bułce tartej i smażymy na rozgrzanej oliwie. Tortille zawijamy ze smażoną rybą, pokrojonym pomidorem, ogórkiem, i mango. Całość polewamy sosem z jogurtu, majonezu , drobno posiekanego szczypiorku. Zawijamy tortille i gotowe.
* Jeśli ktoś nie lubi sosu szczypiorkowego można użyć ketchupu.

piątek, 4 kwietnia 2014

Pieczarki faszerowane boczkiem i grzankami




Składniki:

Porcja na 6 osób

6 dużych kapeluszy pieczarek

150 g boczku

Starta mozzarella

Grzanki czosnkowe

Sól, pieprz

 
Przygotowanie:

Pieczarki czyścimy, odcinamy nóżki, nóżki kroimy w kostkę, a pieczarki doprawiamy solą i pieprzem. Pokrojony boczek przesmażamy z nóżkami pieczarek, faszerujemy tym kapelusze, posypujemy starta mozzarellą i grzankami. Zapiekamy w nagrzanym piekarniku do 180C przez 20 min. Gotowe

poniedziałek, 31 marca 2014

Wołowina po Marokańsku z couscous






Składniki:
4 łyzki oliwy

1 duża cebula

Sól

Pieprz

½ łyżeczki cynamonu

Łyżeczka imbiru w proszku

½ łyżeczki kminu rzymskiego

250ml wina czerwonego

125ml wody

2 łyżki miodu

130 g suchych moreli

600g wołowiny

½ szklanki couscous

Garść świeżej kolendry
Mąka



 Przygotowanie:

Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni C.

Wołowinę kroimy w kostkę, obtaczamy mąką i podsmażamy na oliwie przez ok 5 min, po czym przekładamy do naczynia żaroodpornego, dodajemy miód i morele.

Na oliwie podsmażamy przez ok 5 min pokrojoną w kostkę cebulę. Dodajemy sól, pieprz, kmin, cynamon i imbir. Zalewamy winem i gotujemy przez ok 1 min. Całość dodajemy do mięsa.

Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 200 C przez ok 10 min, następnie redukujemy temperaturę do 150C, przykrywamy naczynie i kontynuujemy pieczenie przez 1,5 godz. Potem zalewamy 125ml wody, mieszamy. Pieczemy przez nastepne 30 min.

Wyjmujemy z piekarnika. Dodajemy ½ szklanki kaszy couscous, dokładnie mieszamy i przykrywamy pokrywką, aż kasza wchłonie sos wytworzony z potrawy.

Gotowe. Smacznego



środa, 19 marca 2014

Wieprzowina po chińsku w imbirowym sosie



Wybaczcie, że nie pisałam przez tak długo..

Dziś chcę Wam zaproponować polędwiczkę wieprzową w sosie imbirowym podawany z ryżem. Delikatne mięso z wyśmienitym rozgrzewającym sosem z warzywami. To co nam trzeba na jeszcze chłodne wieczory.
Składniki:
500 g polędwicy
Papryka czerwona
Papryka zielona
2 marchewki
2 kapusty pak choi lub 1 mała lodowa sałata
Olej sezamowy
2 łyżki sosu hoisin
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka imbiru w proszku
Szklanka wody
Sól, pieprz
Ryż

Przygotowanie:

Gotujemy ryż w osolonej wodzie.
Mięso myjemy, suszymy ręcznikiem kuchennym i kroimy w paski. Następnie przyprawiamy 1 łyżeczką  imbiru i obtaczamy w czubatej łyżeczce mąki. Na patelni podgrzewamy olej sezamowy i smażymy mięso, aż się zarumieni.

Pod koniec smażenia dodajemy pokrojoną w paski marchew, paprykę, kapustę pak choi lub sałatę lodową i sos hoisin, kontynuujemy smażenie przez ok 5 min, często mieszając. Następnię dolewamy 200ml wody, doprawiamy resztą imbiru, solą, pieprzem. Potrawę dusimy przez ok 7 min. Na koniec rozrabiamy mąkę w ok 50ml wody i dodajemy do sosu aby zgęstniał. Podajemy z ryżem.

Gotowe. Smacznego J

środa, 5 lutego 2014

"Bądz moją walentynką"







Dziś kolejny Walentynkowy pomysł. Torcik malinowy na czekoladowym spodzie. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu. Jest delikatny, puszysty, wyśmienity. Idealny na 14 lutego, aby zachwycić partnera. Jestem ciekawa jak Wy celebrujecie ten dzień... Pamiętam, od lat u mnie w rodzinie był bardzo obchodzony, może troszkę inaczej, nie tuzinkowo, gdyż my go zawsze obchodzimy jako nie tylko dzień zakochanych, ale rownież jako dzień miłości, do mamy, babci, dziadka, cioci, czy siostry i brata. Czyż nie jest wyjatkowy?

Składniki:

Biszkopt

·         2 duże lub 3 małe jajka
·         2 łyżki kakao
·         45 g mąki pszennej
·         45g mąki ziemniaczanej
·         ¼ łyżeczki proszku do pieczenia
·         ½ szklanki cukru

Masa malinowa

·         500 g serka mascarpone
·         300 ml smietany kremowki
·         6 łyżek cukru pudru
·         80 ml miodu
·         500g malin mrożonych

Dodatkowo:

·         Blaszka w ksztalcie serca
·         Olej w sprayu
·         4 lyżki wiśniówki

Przygotowanie:

Cukier ubić z jajkami na białą masę przez ok 10 min. Potem dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao, dobrze wymieszać, aż składniki sie połączą. Brytfankę spryskujemy olejem w sprayu lub opcjonalnie smarujemy masłem. Piec w nagrzanym piekarniku do 160C przez 20-30 min do suchego patyczka.

Dobrym, pstrym nożem odcinamy kawałek wierzchu naszego biszkoptu do wyrównania. Tą odciętą cześć kruszymy w palcach ma małe kawałeczki, czasem gdy jest za świeży, nie chce sie kruszyć, wtedy najlepiej zostawić na parę godzin, aż wyschnie, wtedy bez problemu pokruszyć.

Masa malinowa:

Śmietanę ubić na sztywno, pod koniec dodawać po łyżce cukru pudru. Następnie dodać po łyżce serka mascarpone, miód różowy barwnik. Gdy masa będzie dobrze wymieszana dodać maliny. Na koniec całość wymieszać łyżką, aby maliny sie nie pomiażdżyły. Biszkopt nasączyć wiśniówką, masę przelać na biszkopt.  Wierzch posypać pokruszonym biszkoptem. Wstawić do lodówki.

Gotowe

Smacznego