poniedziałek, 3 lutego 2014

Glosowanie na Bloga Roku 2013



Buena Appetita bierze udzial w glosowaniu na Bloga Roku 2013. Jesli moj blog podoba sie Wam to prosze o wsparcie w glosowaniu, wyślij SMS o treści
C00161 na numer 7122, koszt 1,23zl, do 6 lutego. Duzo czasu nie zostalo :) z gory bardzo dziekuje I pozdrawiam.

http://www.blogroku.pl/2013/kategorie/buena-appetite,6t7,blog.html

wtorek, 21 stycznia 2014

Czekoladowa fantazja




Juz niedlugo dzien Swietego Walentego, czyli dzien zakochanych. Pewnie nie jedno z Was zastanawia sie co przygotowac dla swojej drugiej polowki. Dzien zakochanych jest obchodzony juz od sredniowiecza w polodniowo zachodniej czesci Europy. Do Polski ten zwyczaj przyszedl dopiero w latach 90 XX wieku z kultury francuskiej I krajow anglosaskich.

Ja dzis zapraszam Was na torcik mojego autorstwa "Czekoladowa fantazja". Mam nadzieje ze Was zainspiruje :)

Składniki:

Biszkopt

·         2 duże lub 3 małe jajka
·         2 łyzki kakao
·         45 g mąki pszennej
·         45g mąki ziemniaczanej
·         ¼ łyżeczki proszku do pieczenia
·         ½ szklanki cukru

Masa czekoladowa

·         500 g serka mascarpone
·         400 ml śmietany kremówki
·         żelatyna
·         4 łyżki cukru pudru
·         Tabliczka gorzkiej czekolady 150g
·         Czubata łyżka kakao

Poncz do biszkoptu:

·         5 łyżki gorącej wody
·         1 łyżka soku z cytryny
·         2-3 łyżki cukru
·         2 łyżki wódki

Dodatkowo:
·         Blaszka w kształcie serca
·         Olej w sprayu/oliwa lub masło do posmarowania blaszki
·         Łyżeczka kakao do posypania na wierzch
Przygotowanie:

Cukier ubić z jajkami na biała masę przez ok 10 min. Potem dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao, dobrze wymieszać, aż składniki się połączą. Brytfankę spryskujemy olejem w sprayu lub opcjonalnie smarujemy masłem. Piec w nagrzanym piekarniku do 160C przez 20-30 min do suchego patyczka.

Masa czekoladowa

Czekoladę połamać na małe kostki, rozpuścić w kąpieli wodnej. Odstawić do ostygnięcia.

Mieszamy składniki ponczu i nasączamy nim biszkopt.

W małym garnuszku zagotować 2 łyżki żelatyny z 1/3 kubka wody, po zagotowaniu dodać ok. 4 łyżki serka maskarpone i razem całość dobrze połączyć. Odstawić do ostygnięcia (uwaga nie może się ściąć)

Śmietanę ubić na sztywno, pod koniec dodać po łyżce cukru pudru potem dodawać po łyżce resztę serka mascarpone. Przestygnięta czekoladę dodać do masy cały czas mieszając. Przestygniętą żelatynę połączyć z masa czekoladowa, po czym całość przełożyć na biszkopt. Wierzch posypać kakao.

Wstawiamy do lodówki.

Uwaga: Płatki róży służą tylko do dekoracji

piątek, 17 stycznia 2014

Kurczak po chińsku z karmelizowanymi orzechami włoskimi


Składniki:
· ½ filiżanki orzechów włoskich
· ½ filiżanki cukru
· 2 piersi z kurczaka
· 1 łyżka sosu sojowego
· 1 łyżka wiśniówki lub porto/ryżowego wina
· 1 łyżka mąki ziemniaczanej
· 1 łyżka oliwy
· Mała garść szczypiorku
· Czerwona papryka, pokrojona w cienkie paski
· 150g małych kukurydz
· 1 cukinia, pokrojona w większą kostkę
· 3 łyżki sosu hoisin
· 1 łyżka oleju sezamowego
· Sól, pieprz

 Przygotowanie:

 · Na patelni upróżyć orzechy przez ok 3 min, odłożyć je na bok. Na patelni na małym ogniu rozpuścić cukier, gdy już osiągnie ciekłą konsystencję, wymieszać z orzechami i delikatnie widelcem rozdzielić poklejone orzechy, gdy nie uda się wszystkich rozdzielić, można to zrobić palcami po przestygnięciu.


· W miseczce zamarynować piersi z kurczaka: sojowy sos, wino, mąkę. Odstawić na ok 10 min.

· W osolonej wodzie ugotować mini kukurydze.

· Podgrzac oliwę na patelni (najlepiej na woku), dodać szczypiorek, podsmażyć przez ok 20 sec, do zaromatyzowania. Dodać kurczaka, zmażyć przez ok 5 min, dodać paprykę, cukinie i smażyć przez nastepną 1 min.

· Dodać sos hoisin i olej sezamowy, dobrze wymieszać całość, aż kurczak i warzywa będą powleczone sosem. Doprawić solą i pieprzem do smaku.

· Podawać z ryżem



Gotowe

Smacznego

 

 

piątek, 3 stycznia 2014

Jest moja! "Moje smaki" Michela Morana



Dziś przyszła! Książka mistrza, Michela Morana z jego autorskim podpisem :) Ekstra prezent na Nowy Rok. Świetne zdjęcia, super przepisy. Będzię się gotować! :) Podziękowania firmie Flywheel za prezent.

piątek, 20 grudnia 2013

Boeuf Bourguignon, czyli wołowina po burguncku



Boeuf Bourguignon, czyli wołowina po burguncku. Jest to tradycyjna francuska potrawa, najczęściej podawana na Święta Bożego Narodzenia. Pochodzi ona jak nazwa wskazuje z regionu Burgundia. Mogę śmiało powiedzieć, że jest to jeden z najlepszych przepisów na wołowinę jakie do tej pory miałam okazję jeść. Mięso jest wyśmienite. Długi czas pieczenia w niskiej temperaturze, powoduje, że mięso staje się mięciutkie i kruche, sos dodaje wyrazu, oryginalnego smaku. I z pewnością zakróluje w Boże Narodzenie na naszym stole. Będę powracać do tego przepisu przy każdych Świętach.

Składniki:

·         1 kg wołowiny
·         120g boczku
·         2 marchewki
·         10 małych cebulek
·         2 listki laurowe
·         Świeża natka pietruszki
·         3 ząbki czosnku
·         Kilka gałązek tymianku
·         pieprz
·         Łyżka przecieru pomidorowego
·         Oliwa z oliwek
·         Mąka
·         Masło
·         1,5 szklanki wina
·         1 szklanka buliony wołowego

Przygotowanie:

·         Mięso myjemy, osuszamy, kroimy w kostkę i obtaczamy w mące.
·         Na patelni podgrzewamy  łyżkę oliwy i smażymy boczek, pokrojony w kostkę, przekładamy do naczynia żaroodpornego.
·         Na tej samej patelni i oliwie smażymy mięso na brązowy kolor.
·         Przekładamy do naczynia z boczkiem.
·         Marchewki pokrojone w talarki i cebulki  przesmażamy przez ok. 3 min wciąż na tej samej patelni . Dodajemy do naczynia.
·         Na patelni robimy zasmażkę, czubata łyżka masła z czubatą łyżką mąki.
·         W naczyniu rozrabiamy bulion wołowy z winem i przyprawami: pieprzem, liście laurowe, pietruszką, przecierem pomidorowym, czosnkiem. I mieszamy z zasmażką. Całość dodajemy do naczynia, całość mieszamy.
·         Nastawiamy piekarnik na 200C i pieczemy bez przykrycia przez 5 min, nakrywamy przykryciem, redukujemy temp do 150C i pieczemy 2 godz.
             Gotowe

            Smacznego

wtorek, 17 grudnia 2013

Pieczeń wołowo-warzywna z suszonymi śliwkami



Wyśmienita pieczeń, idealnie nadająca się na świąteczny obiad. Uwielbiam takie dania, warzywa nadają wyrazistości i powodują, że mięso nie robi się suche.  Waszym gościom z pewnością przypadnie do gustu. Polecam

Składniki:
  • 1 kg wołowego mielonego mięsa
  • 25g masła
  • 3 ząbki czosnku, starte na drobnej tarce
  • 2 marchewki, drobno pokrojone w kostkę
  • 3 łodygi selera naciowego, drobno pokrojone w kostkę
  • 1 cebula, pokrojona w drobna kostkę
  • 4 pieczarki, starte na tarce
  • 1,5 łyżeczki tymianku
  • 2 łyżeczki rozmarynu
  • 1/2 łyżeczki pieprzu cayenne
  • 2 ubite jajka
  • 50 g bułki tartej
  • 1 łyżka musztardy
  • 6 łyżek ketchupu
  • sól, pieprz
  • 1 łyżka oliwy, plus do posmarowania formy
  • suszone śliwki
Przygotowanie:

  • Na patelni roztapiamy masło z łyżką oliwy i czosnkiem. Dodajemy wszystkie warzywa, dusimy na średnim ogniu przez ok 10 min, często mieszając, aż woda odparuje.
  • Zdejmujemy patelnię z ognia, dodajemy zioła, ketchup i pieprz cayenne, czekamy aż wystygnie.
  • Nagrzewamy piekarnik do 160 C, i smarujemy podłużną formę oliwą.
  • Do miski wkładamy mięso mielone, dodajemy warzywa z patelni, jajka, sól, pieprz i bułkę tartą, całość dokładnie mieszamy.
  • Wykładamy masą posmarowaną wcześniej oliwą formę, pieczemy 30 min.
  • W międzyczasie w małej miseczce mieszamy 2 łyżki ketchupu i musztardę, i po upływie 30 min smarujemy tym wierzch naszej pieczeni, na środek układamy suszone śliwki i kontynuujemy pieczenie przez następne 35-45 min.
Gotowe
Smacznego

poniedziałek, 2 grudnia 2013

Knedle ze śliwkami



Dzisiejsza propozycja dla Was to knedle. Moje ulubione, ze sliwka :) mam nadzieje, ze I Wam przypadna do gustu :) Idelane na drugi dzien Swiat. gdy juz przejedzeni, obzarci rybami, pierogami i miesem, mamy ochote na cos innego, owocowego :) Zapraszam

Składniki:
·         1 Kg ziemniaków
·         7 łyżek mąki
·         1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
·         1 jajko
·         Cukier
·         Cynamon
·         Śmietana
·         Śliwki

Przygotowanie:

·         Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, najlepiej dzień wcześniej. Utłuc  je na puch.
·         Śliwki myjemy, kroimy na połówki
·         W małym naczynku mieszamy cukier z cynamonem.
·         Wyrabiamy ciasto: mąkę, mąkę ziemniaczaną, jajko i ziemniaki, szybko ugniatamy, trzeba uważać, gdyż ciasto robi się bardzo szybko luźne.
·         Formujemy w wałek i kroimy w grubsze plastry, na każdy plaster kładziemy 2 połówki śliwek i posypujemy cukrem z cynamonem i formujemy w kuleczki
·         Każdą kuleczkę wrzucamy na gotujący się, osolony wrzątek. Gotujemy przez ok. 6 min
      ·         Serwujemy ze śmietaną i posypujemy wierzch cukrem z cynamonem.

      Smacznego :)