poniedziałek, 31 marca 2014

Wołowina po Marokańsku z couscous






Składniki:
4 łyzki oliwy

1 duża cebula

Sól

Pieprz

½ łyżeczki cynamonu

Łyżeczka imbiru w proszku

½ łyżeczki kminu rzymskiego

250ml wina czerwonego

125ml wody

2 łyżki miodu

130 g suchych moreli

600g wołowiny

½ szklanki couscous

Garść świeżej kolendry
Mąka



 Przygotowanie:

Piekarnik nagrzewamy do 200 stopni C.

Wołowinę kroimy w kostkę, obtaczamy mąką i podsmażamy na oliwie przez ok 5 min, po czym przekładamy do naczynia żaroodpornego, dodajemy miód i morele.

Na oliwie podsmażamy przez ok 5 min pokrojoną w kostkę cebulę. Dodajemy sól, pieprz, kmin, cynamon i imbir. Zalewamy winem i gotujemy przez ok 1 min. Całość dodajemy do mięsa.

Pieczemy w nagrzanym piekarniku do 200 C przez ok 10 min, następnie redukujemy temperaturę do 150C, przykrywamy naczynie i kontynuujemy pieczenie przez 1,5 godz. Potem zalewamy 125ml wody, mieszamy. Pieczemy przez nastepne 30 min.

Wyjmujemy z piekarnika. Dodajemy ½ szklanki kaszy couscous, dokładnie mieszamy i przykrywamy pokrywką, aż kasza wchłonie sos wytworzony z potrawy.

Gotowe. Smacznego



środa, 19 marca 2014

Wieprzowina po chińsku w imbirowym sosie



Wybaczcie, że nie pisałam przez tak długo..

Dziś chcę Wam zaproponować polędwiczkę wieprzową w sosie imbirowym podawany z ryżem. Delikatne mięso z wyśmienitym rozgrzewającym sosem z warzywami. To co nam trzeba na jeszcze chłodne wieczory.
Składniki:
500 g polędwicy
Papryka czerwona
Papryka zielona
2 marchewki
2 kapusty pak choi lub 1 mała lodowa sałata
Olej sezamowy
2 łyżki sosu hoisin
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
1 łyżeczka imbiru w proszku
Szklanka wody
Sól, pieprz
Ryż

Przygotowanie:

Gotujemy ryż w osolonej wodzie.
Mięso myjemy, suszymy ręcznikiem kuchennym i kroimy w paski. Następnie przyprawiamy 1 łyżeczką  imbiru i obtaczamy w czubatej łyżeczce mąki. Na patelni podgrzewamy olej sezamowy i smażymy mięso, aż się zarumieni.

Pod koniec smażenia dodajemy pokrojoną w paski marchew, paprykę, kapustę pak choi lub sałatę lodową i sos hoisin, kontynuujemy smażenie przez ok 5 min, często mieszając. Następnię dolewamy 200ml wody, doprawiamy resztą imbiru, solą, pieprzem. Potrawę dusimy przez ok 7 min. Na koniec rozrabiamy mąkę w ok 50ml wody i dodajemy do sosu aby zgęstniał. Podajemy z ryżem.

Gotowe. Smacznego J

środa, 5 lutego 2014

"Bądz moją walentynką"







Dziś kolejny Walentynkowy pomysł. Torcik malinowy na czekoladowym spodzie. Mam nadzieję, że przypadnie Wam do gustu. Jest delikatny, puszysty, wyśmienity. Idealny na 14 lutego, aby zachwycić partnera. Jestem ciekawa jak Wy celebrujecie ten dzień... Pamiętam, od lat u mnie w rodzinie był bardzo obchodzony, może troszkę inaczej, nie tuzinkowo, gdyż my go zawsze obchodzimy jako nie tylko dzień zakochanych, ale rownież jako dzień miłości, do mamy, babci, dziadka, cioci, czy siostry i brata. Czyż nie jest wyjatkowy?

Składniki:

Biszkopt

·         2 duże lub 3 małe jajka
·         2 łyżki kakao
·         45 g mąki pszennej
·         45g mąki ziemniaczanej
·         ¼ łyżeczki proszku do pieczenia
·         ½ szklanki cukru

Masa malinowa

·         500 g serka mascarpone
·         300 ml smietany kremowki
·         6 łyżek cukru pudru
·         80 ml miodu
·         500g malin mrożonych

Dodatkowo:

·         Blaszka w ksztalcie serca
·         Olej w sprayu
·         4 lyżki wiśniówki

Przygotowanie:

Cukier ubić z jajkami na białą masę przez ok 10 min. Potem dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao, dobrze wymieszać, aż składniki sie połączą. Brytfankę spryskujemy olejem w sprayu lub opcjonalnie smarujemy masłem. Piec w nagrzanym piekarniku do 160C przez 20-30 min do suchego patyczka.

Dobrym, pstrym nożem odcinamy kawałek wierzchu naszego biszkoptu do wyrównania. Tą odciętą cześć kruszymy w palcach ma małe kawałeczki, czasem gdy jest za świeży, nie chce sie kruszyć, wtedy najlepiej zostawić na parę godzin, aż wyschnie, wtedy bez problemu pokruszyć.

Masa malinowa:

Śmietanę ubić na sztywno, pod koniec dodawać po łyżce cukru pudru. Następnie dodać po łyżce serka mascarpone, miód różowy barwnik. Gdy masa będzie dobrze wymieszana dodać maliny. Na koniec całość wymieszać łyżką, aby maliny sie nie pomiażdżyły. Biszkopt nasączyć wiśniówką, masę przelać na biszkopt.  Wierzch posypać pokruszonym biszkoptem. Wstawić do lodówki.

Gotowe

Smacznego

poniedziałek, 3 lutego 2014

Glosowanie na Bloga Roku 2013



Buena Appetita bierze udzial w glosowaniu na Bloga Roku 2013. Jesli moj blog podoba sie Wam to prosze o wsparcie w glosowaniu, wyślij SMS o treści
C00161 na numer 7122, koszt 1,23zl, do 6 lutego. Duzo czasu nie zostalo :) z gory bardzo dziekuje I pozdrawiam.

http://www.blogroku.pl/2013/kategorie/buena-appetite,6t7,blog.html

wtorek, 21 stycznia 2014

Czekoladowa fantazja




Juz niedlugo dzien Swietego Walentego, czyli dzien zakochanych. Pewnie nie jedno z Was zastanawia sie co przygotowac dla swojej drugiej polowki. Dzien zakochanych jest obchodzony juz od sredniowiecza w polodniowo zachodniej czesci Europy. Do Polski ten zwyczaj przyszedl dopiero w latach 90 XX wieku z kultury francuskiej I krajow anglosaskich.

Ja dzis zapraszam Was na torcik mojego autorstwa "Czekoladowa fantazja". Mam nadzieje ze Was zainspiruje :)

Składniki:

Biszkopt

·         2 duże lub 3 małe jajka
·         2 łyzki kakao
·         45 g mąki pszennej
·         45g mąki ziemniaczanej
·         ¼ łyżeczki proszku do pieczenia
·         ½ szklanki cukru

Masa czekoladowa

·         500 g serka mascarpone
·         400 ml śmietany kremówki
·         żelatyna
·         4 łyżki cukru pudru
·         Tabliczka gorzkiej czekolady 150g
·         Czubata łyżka kakao

Poncz do biszkoptu:

·         5 łyżki gorącej wody
·         1 łyżka soku z cytryny
·         2-3 łyżki cukru
·         2 łyżki wódki

Dodatkowo:
·         Blaszka w kształcie serca
·         Olej w sprayu/oliwa lub masło do posmarowania blaszki
·         Łyżeczka kakao do posypania na wierzch
Przygotowanie:

Cukier ubić z jajkami na biała masę przez ok 10 min. Potem dodać przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i kakao, dobrze wymieszać, aż składniki się połączą. Brytfankę spryskujemy olejem w sprayu lub opcjonalnie smarujemy masłem. Piec w nagrzanym piekarniku do 160C przez 20-30 min do suchego patyczka.

Masa czekoladowa

Czekoladę połamać na małe kostki, rozpuścić w kąpieli wodnej. Odstawić do ostygnięcia.

Mieszamy składniki ponczu i nasączamy nim biszkopt.

W małym garnuszku zagotować 2 łyżki żelatyny z 1/3 kubka wody, po zagotowaniu dodać ok. 4 łyżki serka maskarpone i razem całość dobrze połączyć. Odstawić do ostygnięcia (uwaga nie może się ściąć)

Śmietanę ubić na sztywno, pod koniec dodać po łyżce cukru pudru potem dodawać po łyżce resztę serka mascarpone. Przestygnięta czekoladę dodać do masy cały czas mieszając. Przestygniętą żelatynę połączyć z masa czekoladowa, po czym całość przełożyć na biszkopt. Wierzch posypać kakao.

Wstawiamy do lodówki.

Uwaga: Płatki róży służą tylko do dekoracji

piątek, 17 stycznia 2014

Kurczak po chińsku z karmelizowanymi orzechami włoskimi


Składniki:
· ½ filiżanki orzechów włoskich
· ½ filiżanki cukru
· 2 piersi z kurczaka
· 1 łyżka sosu sojowego
· 1 łyżka wiśniówki lub porto/ryżowego wina
· 1 łyżka mąki ziemniaczanej
· 1 łyżka oliwy
· Mała garść szczypiorku
· Czerwona papryka, pokrojona w cienkie paski
· 150g małych kukurydz
· 1 cukinia, pokrojona w większą kostkę
· 3 łyżki sosu hoisin
· 1 łyżka oleju sezamowego
· Sól, pieprz

 Przygotowanie:

 · Na patelni upróżyć orzechy przez ok 3 min, odłożyć je na bok. Na patelni na małym ogniu rozpuścić cukier, gdy już osiągnie ciekłą konsystencję, wymieszać z orzechami i delikatnie widelcem rozdzielić poklejone orzechy, gdy nie uda się wszystkich rozdzielić, można to zrobić palcami po przestygnięciu.


· W miseczce zamarynować piersi z kurczaka: sojowy sos, wino, mąkę. Odstawić na ok 10 min.

· W osolonej wodzie ugotować mini kukurydze.

· Podgrzac oliwę na patelni (najlepiej na woku), dodać szczypiorek, podsmażyć przez ok 20 sec, do zaromatyzowania. Dodać kurczaka, zmażyć przez ok 5 min, dodać paprykę, cukinie i smażyć przez nastepną 1 min.

· Dodać sos hoisin i olej sezamowy, dobrze wymieszać całość, aż kurczak i warzywa będą powleczone sosem. Doprawić solą i pieprzem do smaku.

· Podawać z ryżem



Gotowe

Smacznego

 

 

piątek, 3 stycznia 2014

Jest moja! "Moje smaki" Michela Morana



Dziś przyszła! Książka mistrza, Michela Morana z jego autorskim podpisem :) Ekstra prezent na Nowy Rok. Świetne zdjęcia, super przepisy. Będzię się gotować! :) Podziękowania firmie Flywheel za prezent.