wtorek, 8 stycznia 2013

Krem z brokuł


Na dzisiejsze południe zaprosiłam znajomą, ale nie miałam za bardzo czasu na przygotowanie obiadu, a bardzo chciałam ją ugościć, by się posiliła. Wpadłam na pomysł, aby zrobić krem z brokuł. Całe przygotowanie i wykonanie trwało nie wiele więcej jak chwile. I o to właśnie mi chodziło. Krem wyszedł pyszny, zawiesisty a co najważniejsze pożywny.

Składniki:
·         Kawałek kurczaka, użyłam pierś ze skrzydełkiem
      ·         1 pora
      ·         3 duże marchewki
      ·         1 pietruszkę
      ·         Poł brokuła
      ·         2 liście laurowe
      ·         2 kubki rosołowe z kurczaka
      ·         Pieprz

Przygotowanie:

Obieramy i myjemy wszystkie warzywa oraz kurczaka. Wstawiamy zupę, wodę z kostkami rosołowymi, resztą składników.
Gdy nasz rosół sie zagotuje, wrzucamy umyte mięso. Mięso lepiej wrzucić po zagotowaniu się wody, gdyż  mogą powstać burzyny. Gotujemy, aż mięso będzie miękkie. Na koniec gdy zupa jest gotowa, obieramy mięso, wrzucamy z powrotem do zupy, i miksujemy całość blenderem na krem, doprawiamy do smaku.
Smacznego

poniedziałek, 7 stycznia 2013

Tarta



Ostatnio przyszła mi ochota na tartę. Można ją wykonać na różne sposoby, można zrobić jedną dużą, lub kilka małych. Jeśli spodziewasz się kilku gości, sądzę, że bezpieczniej wtedy będzie zrobić kilka, małych tart, można kupić mini formy i zrobić tyle ile będzie gości, zawsze bezpiecznie,żę starczy dla wszystkich. Tarty są bardzo fajne jako przystawka lub po prostu na przekąskę.
Składniki:
  • 175 g mąki
  • 125 g masła
  • 30 g startego sera żółtego
  • 3 łyżki wody
  • 2 łyżki suszonego oregano (lub inne zioła prowansalskie)
  • 200 g wędzonego boczku
  • 3-4 duże cebule
  • Natkę pietruszki
  • 3 jajka
  • 1 łyżeczka mielonego chili albo ostrej czerwonej papryki
  • 300 ml kwaśnej śmietany 18%
  • sól i pieprz
Przygotowanie:
Mąkę z solą przesiewamy do miski, dodajemy masło, starty żółty ser, zioła i wodę (dolewamy wody tyle, aby mieszanina się połączyła). Zagniatamy ciasto i odkładamy do zamrażalnika na 20 minut.

Na rozgrzanej patelni smażymy pokrojony w kostkę boczek wraz z pokrojoną w cienkie plastry cebulą. Doprawiamy szczyptą soli, świeżym pieprzem oraz mielonym chili).

Ciasto wyjmujemy z zamrażalnika, smarujemy formę lub mini formy tłuszczem i wykładamy nią ciastem. Nakłuwamy całą powierzchnię widelcem. Wkładamy ciasto do piekarnika rozgrzanego do 190 stopni. Pieczemy ok. 20 minut, dopóki nie nabierze złocistej barwy.

W średniej misce ubijamy jajka ze śmietaną, oraz dodajemy posiekaną natkę pietruszki. Przyprawiamy szczyptą soli i pieprzu.

Ciasto ostrożnie wyjmujemy z piekarnia. Na dnie ciasta układamy smażony boczek z cebulą i zalewamy naszą masą jajeczną. Wstawiamy do piekarnika na 20 minut, aż farsz się zetnie i będzie złocisty.

Możemy podawać zarówno na ciepło jak i zimno.

Smacznego J

Pulpeciki w sosie grzybowym





Dla miłośników grzybów. Bardzo szybkie w przygotowaniu, i stosunkowo tanie w wykonaniu. Pulpeciki w sosie grzybowym, są wyśmienite. Przepis wymyśliłam zupełnie przypadkiem, gdy nie miałam pomysłu co przygotować na obiad, a w lodówce miałam mięso mielone.

Składniki:
• 300 g mięsa mielonego, ja użyłam wołowego
• 1 ząbek czosnku
• Natkę piertuszki, okrojoną drobno
• 1 dużą główkę cebuli, pokrojoną w kostkę.
• Sól, pieprz
• Grzyby
• Kostka rosołowa
• 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

Przygotowanie:
Do mięsa mielonego dodaję starty na tarce ząbek czosnku, pokrojoną natkę pietruszki ok. jedną garść. Siekam cebulę w kostkę, przesmażam na łyżeczce marsla, aż jes miękka ok. 3 min, dodaję cebulę do mięsa, doprawiam solą i pieprzem, dobrze mieszam i formuję w pulpety.

W międzyczasie zalewam grzyby wrzącą woda, jak są miękkie, grzyby wyławiam, wodę odcedzam, ponieważ na grzybach jest piasek i inne drobinki, wodę po grzyba wlewam do garnka, wrzucam kostkę warzywną lub grzybową, dodaje pokrojone grzyby, zagotowuję na małym gazie.

Gdy wywar grzybowy z kostką zagotował się, wrzucam wcześniej uformowane pulpeciki, gotuję na małym gazie, gotuję ok. 20 min. Potem do małego kubeczka wlewam troszkę zimnej wody, dodaję łyżeczkę mąki ziemniaczanej, mieszam energicznie, i wlewam to do wywaru z pulpecikami. Trzeba zagotować, tak aby powstała gęsta konsystencja sosu. Podawać z ziemniakami.